www.cpssu.org
Dnešní datum: 19. 11. 2019   Czech-Slovak Political Science Students' Union  
kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka

Analýzy a komentáře

Osobnosti
Politické ideologie
Volby a strany
Volby v ČR a SR

Archiv článků

E-knihovna
Linky
Satira


kulatý roh  CPSSUkulatý roh
AKTUALITY
Co je CPSSU?
Kdo je kdo v CPSSU
Kontakty

Archiv akcí
Soustředění CPSSU
CPSSU v médiích

Partneři CPSSU
Dokumenty CPSSU
Akademické spolky
Historie CPSSU

Komentáře

* Evropské podfezovky

Vydáno dne 12. 12. 2006 (4744 přečtení)

„Činy, nikoli slova“, tak zní nejnovější evropský požadavek (formulovaný skrze finská ústa) na Turecko. Tedy země, jejíž přístup k EU byl, je a ještě bezesporu bude leckde diskutovaným tématem. Nejen proto, že toto po desetiletích přešlapování zahájilo přístupová jednání, které se již nyní, po více než roce (a současně pár dní před summitem v Bruselu) opět značně problematizují.

Nejsou tomu totiž ani dva týdny, co Evropská komise navrhla pozastavit jednání v osmi z 35 projednávaných kapitol – což nelze interpretovat než jako absolutní krach. Pozice komise se tu přitom zdá být jasná. Stát ucházející se o členství ve spolku, jehož jednoho nedávno přistoupivšího člena diplomaticky neuznává (a uvalil vůči němu dokonce embargo), nemůže být členem již z principu, nemluvě o neplnění formálních kritérií vstupu. Jak princip tak i sama kritéria se ovšem při bližším pohledu ukazují být nestandardními (jako ostatně vše na přístupu Turecka). A to zejména srovnáváme-li je s těmi, která musel splnit třeba právě Kypr. Krom splnění „klasických“ Kodaňských kritérií se totiž Turecko souhlasem s Vyjednávacím rámcem zavázalo k splnění tří dalších doposud nepoužívaných (či nijak striktně nevyžadovaných) podmínek.

Kritérium první představuje obvyklá klauzule o dobrých sousedských vztazích, jejíž platnost, nutno dodat, bývávala dříve decentně pominuta. V současné situaci tato tak ovšem staví Turecko při sporu s členskou zemí do značně obtížné situace, protože musí a priori vyjednávat již s Unií jako celkem namísto bilaterálního řešení dvou států. Proti této první podmínce je tak trochu v opozici druhá, která zavazuje Turecko ke komplexnímu řešení kyperského problému v rámci OSN. To je však zřejmě v nedohlednu od té doby, co Kyperská republika (na rozdíl od severní části) odmítla plán OSN jako pro ni nevýhodný. Ačkoli při tomto není zapotřebí přeceňovat roli představitelů EU, jejich oznámení o přijetí Kyperské republiky bez ohledu na budoucí výsledek referenda přece jen určitou roli sehrálo. Poslední kritérium – dodržování dosavadní celní unie EU-15 a Turecka a rozšíření této na EU-25 – a jeho flagrantní porušování (či ne-implementace) z Turecké strany tak přímo vyvolalo reakci Evropské komise. Na ní přímo navazovala série jednání, v nichž se oba vyjednávající týmy přetahovaly o množství, umístění, status a vzájemnou podmíněnost otevřených přístavů a letišť. Turecká strana v nich kupříkladu nedosáhla recipročního otevření letiště Ercan na severokyperském území, které by regionu umožnilo rozvoj z přílivu turistů a Unie naopak nedokázala prosadit striktní dodržení předem dohodnutých pravidel a mimo jiné zamítla i návrh finského předsednictví na převedení přístavu Varosha na severu ostrova pod správu OSN.

Potud tedy přestručné shrnutí střízlivého oficiálního dialogu EU a Turecka vyústivšího do požadavku o nutnosti činů zmíněného v úvodu. Problematičnost celému vyjednávání (a vztahu Turecka a EU obecně) ovšem dodávají „nepovolaní“ diskutující, jejichž hlas není možné neslyšet. Ti pak do dosavadního průběhu vyjednávání dosazují zcela nové prvky a vysílají nejen vůči Turecka zcela protichůdné signály. Příkladů lze hledat mnoho. Mezi nejzásadnější bezesporu patří návrh německé pravice na vznik institutu privilegovaného partnerství. Turecko by tak dle Angely Merkel, budoucí to půlroční hlavy EU, za své quid obdrželo zcela nepatřičné quo. Rovněž vytvoření kategorie „absorpční kapacity“ nelze za současných podmínek chápat než jako ústupek protitureckým náladám. Dalším příkladem může být nedávná francouzská ústavní novela, která si de facto klade za cíl vytvořit blokační menšinu o velikosti méně než desetiny obyvatel Unie (silně podporované krom současného i možným budoucím prezidentem Francouzů). Chatrnost evropské jednotné zahraniční politiky a současně jednotného postoje vůči již řešenému problému tak vyvolává v Turecku nedůvěru vůči Evropě, což se odráží v preferencích silně proevropské vlády. Ta si ve snaze neztratit tvář před parlamentními volbami v listopadu (respektive prezidentskými na jaře) začíná vytvářet vůči EU odstup, který se projevuje v opětovném ochlazování evropského postoje.

Přestože Unie již od posledního rozšíření stihla poznat, že budoucí členy si je třeba vychovat před vstupem, (tj. v době, kdy na ně lze účinně působit skrze jejich zájem o členství), její současná principiální rigidita ve vztahu k Turecku se ve světle specifičnosti situace a vláčení evropské zahraniční politiky skrze bahno zatuchlých domácích kolbišť nejeví jako nejlepší řešení jedné z nejvážnějších výzev EU. Nezbývá tedy než doufat v chladnou hlavu a dobrou vůli na obou stranách stejně jako v pokračování pověstného „dva kroky vpřed, jeden zpět“ tempa prohlubování a snad i rozšiřování evropské integrace.


Tento článok vychádza v rámci projektu Komentáre CPSSU. V rámci tohto projektu vám ponúkame pohľad našich členov na aktuálne dianie doma a vo svete. Názory v tomto článku nemusia vyjadrovať stanovisko redakcie alebo iných členov CPSSU.


Celý článek | Autor: Ondřej Roztomilý | Počet komentářů: 98 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

kulatý roh  Anketakulatý roh
Čo je podľa vás dôvodom negatívneho postoja mnohých Európanov voči Spojeným štátom Americkým?

Neznalosť americkej kultúry
8052 (8052 hl.)
Rozdiel v bohatstve
4248 (4248 hl.)
Americká zahraničná politika
6131 (6131 hl.)
Iný dôvod (napr. história)
4138 (4138 hl.)
Neexistuje racionálny dôvod
4759 (4759 hl.)

Celkem hlasovalo: 27328
  (Starší ankety)


kulatý roh  Novinkykulatý roh
18.03.2007: Diskusie k článkom na cpssu.org
Po dlhšom čase opäť umožňujeme našim čitateľom diskutovať o článkoch na cpssu.org. Bohužiaľ staršie komentáre boli odstránené v rámci technického riešenia odstránenia tzv. spamu z našich diskusií. Upozorňujeme tiež prispievateľov, že maximálna dĺžka komentára je 10 000 znakov.

19.12.2006: PF 2007
Redakcia cpssu.org praje všetkým čitateľom príjemné prežitie vianočných sviatkov a veľa úspechov v novom roku 2007.

Zhrnutie roku 2006 si môžete prečítať v komentári Petra Justa.

31.10.2006: Projekt Ekonomie pro politology pokračuje
V akademickom roku 2006/2007 pokračujeme s projektom CPSSU Ekonomie pro politology, ktorý je zameraný na prakticky orientovanú výuku ekonómie pre študentov politólogie, mezinárodnych vzťahov a príbuzných oborov. Viac informácií nájdete v článku Ekonomie pro politology.

Od 14. 12. 2006 sledujeme návštevnosť cpssu.org:

Táto stránka bola vytvorená prostredníctvom redakčného systému phpRS.
Grafickú podobu pripravil Pavol Minárik