www.cpssu.org
Dnešní datum: 19. 11. 2019   Czech-Slovak Political Science Students' Union  
kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka

Analýzy a komentáře

Osobnosti
Politické ideologie
Volby a strany
Volby v ČR a SR

Archiv článků

E-knihovna
Linky
Satira


kulatý roh  CPSSUkulatý roh
AKTUALITY
Co je CPSSU?
Kdo je kdo v CPSSU
Kontakty

Archiv akcí
Soustředění CPSSU
CPSSU v médiích

Partneři CPSSU
Dokumenty CPSSU
Akademické spolky
Historie CPSSU

Komentáře

* Voľby do amerického Kongresu

Vydáno dne 16. 11. 2006 (4621 přečtení)

Siedmeho novembra 2006 sme boli svedkami ďalšieho volebného “super utorka” v USA. Voliči v 36 štátoch rozhodovali svojimi hlasmi nielen o budúcom zložení Kongresu, ale aj o množstve lokálnych referend a v neposlednom rade o poste guvernéra v 4 štátoch.

Sprevádzajúca volebná kampaň medzi Republikánmi a Demokratmi bola okrem kľúčových otázok – vojna v Iraku a ekonomická situácia, hlboko poznačené aj bojom o nové mocenské rozloženie síl zo strany Demokratov. Republikáni mali väčšinu v Snemovni reprezentantov od roku 1994 a v Senáte od roku 2002. Zjavná mocenská prevaha Republikánov v Kongrese a v Bielom dome umožnila Demokratom postaviť sa do výrazne kritickej pozície voči súčasnej administratíve obviňujúc Republikánov zo všetkých krokov vedúcich od vojny v Iraku až po prehlbujúce sa ekonomické rozdiely v krajine od ich nástupu k moci.

Počet amerických obeti sa po vlne násilia v októbri vyšplhal na tohtoročné maximum – 92. Pre porovnanie si musíme uvedomiť, že počas najkrvavejších akcií vo Falluji a proti šíitskemu klerikovi Muktadovi al-Sadrovi zahynulo 126 vojakov v bojoch, čo je zatiaľ neprekonané mesačné maximum. Na druhej strane smrť 92 vojakov spôsobila nekonečná séria atentátov, keďže jeden atentát ma na svedomí priemerne dvoch až troch vojakov. Napriek týmto zjavným a dlhodobým neúspechom sa prezident Bush postavil za Donalda Rumsfelda, “hlavného architekta” vojny vedenej bez komplexného plánu, čím nahnal vietor do plachiet Demokratom, ktorí okamžite rozpútali kampaň za Rumsfeldov odchod. Neoblomná viera prezidenta Busha vo vodcovské schopnosti Rumsfelda zakladajúca sa na neexistujúcich faktoch ako mnoho predošlých a budúcich Bushovych vízii tento krát nestačili presvedčiť dostatočný počet Američanov, aby dôverovali svojmu veľkému prezidentovi.

Americká ekonomika vyzerá na prvý pohľad ideálne – stabilný hospodársky rast, akciový index Dow Jones láme svoje historické maximá a technologický index Nasdaq stabilne rastie. Avšak, mnoho Američanov vníma tieto pozitívne ukazovatele inak. Školné na univerzitách rastie dvojnásobne rýchlejším tempom ako inflácia, kvôli čomu stúpa zadlženosť študentov, ceny nehnuteľností dosahujú rekordné méty za posledné roky, poplatky za zdravotnú starostlivosť a lieky zaznamenávajú stabilný rast a v neposlednom rade klesá reálna mzda. Na druhej strane najvyššia príjmová skupina, tzv. “stockholders” si výrazne polepšila z dôvodu rastúcich akciových indexov. Prezident Bush niekoľkokrát opakovanie odmietol zvýšenie minimálnej mzdy, ktorú poberá množstvo nekvalifikovanej pracovnej sily a študentov privyrábajúcich si popri štúdiu, čím jasne naznačil svoj nezáujem o nižšiu vrstvu spoločnosti. Masovej nespokojnosti s hospodárskym smerovaním krajiny pod žezlom Republikánov sa nemožno čudovať.

Výsledok volieb v prospech Demokratov a ich prevaha v oboch komorách Kongresu prinesie niekoľko zásadných zmien. Prvou je otázka zotrvania vojsk v Iraku. Vplyv Kongresu pri vytváraní a schvaľovaní armádneho rozpočtu sa v minulosti podpísal pod stiahnutie vojsk z Vietnamu a Somálska. Demokrati získali vo voľbách mnoho hlasov kvôli ich prísľubu na skoré stiahnutie vojsk. Avšak, výsledok vojny v Iraku, za ktorý odteraz nesú zodpovednosť aj Demokrati prihliadajúc na ich prevahu v Kongrese, závisí od prítomnosti amerických vojakov. Ich ďalšie kroky musia byť zodpovednejšie ako ich volebná kampaň.

Predvolebná kritika ekonomických pomerov dáva Demokratom možnosť posilniť nižšiu a strednú triedu, čoho sa chopili vypracovaním návrhu na navýšenie minimálnej mzdy a navýšením federálneho pôžičkového fondu pre študentov. Napriek pozitívnemu dopadu oboch krokov(podľa mnohých amerických ekonómov a piatich laureátov Nobelových cien za ekonómiu) sa od demokratov očakáva komplexnejšie riešenie súčasných ekonomických problémov.

Voľby boli reflexiou jasného nesúhlasu s politikou Bushovej administratívy v domácej a zahraničnej politike. Flexibilita prezidenta Busha prispôsobiť sa voličským náladám sa prejavila v rýchlej výmene Rumsfelda, ktorému pár dní pred voľbami vyjadril dôveru a podporu pred celým americkým ľudom. Politické smerovanie krajiny do budúcnosti sa stáva obeťou vzájomného konsenzu Demokratov a Republikánov v kontexte prezidentských volieb v roku 2008.


Tento článok vychádza v rámci projektu Komentáre CPSSU. V rámci tohto projektu vám ponúkame pohľad našich členov na aktuálne dianie doma a vo svete. Názory v tomto článku nemusia vyjadrovať stanovisko redakcie alebo iných členov CPSSU.


Celý článek | Autor: Filip Popovič | Počet komentářů: 74 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

kulatý roh  Anketakulatý roh
Čo je podľa vás dôvodom negatívneho postoja mnohých Európanov voči Spojeným štátom Americkým?

Neznalosť americkej kultúry
8052 (8052 hl.)
Rozdiel v bohatstve
4248 (4248 hl.)
Americká zahraničná politika
6131 (6131 hl.)
Iný dôvod (napr. história)
4138 (4138 hl.)
Neexistuje racionálny dôvod
4759 (4759 hl.)

Celkem hlasovalo: 27328
  (Starší ankety)


kulatý roh  Novinkykulatý roh
18.03.2007: Diskusie k článkom na cpssu.org
Po dlhšom čase opäť umožňujeme našim čitateľom diskutovať o článkoch na cpssu.org. Bohužiaľ staršie komentáre boli odstránené v rámci technického riešenia odstránenia tzv. spamu z našich diskusií. Upozorňujeme tiež prispievateľov, že maximálna dĺžka komentára je 10 000 znakov.

19.12.2006: PF 2007
Redakcia cpssu.org praje všetkým čitateľom príjemné prežitie vianočných sviatkov a veľa úspechov v novom roku 2007.

Zhrnutie roku 2006 si môžete prečítať v komentári Petra Justa.

31.10.2006: Projekt Ekonomie pro politology pokračuje
V akademickom roku 2006/2007 pokračujeme s projektom CPSSU Ekonomie pro politology, ktorý je zameraný na prakticky orientovanú výuku ekonómie pre študentov politólogie, mezinárodnych vzťahov a príbuzných oborov. Viac informácií nájdete v článku Ekonomie pro politology.

Od 14. 12. 2006 sledujeme návštevnosť cpssu.org:

Táto stránka bola vytvorená prostredníctvom redakčného systému phpRS.
Grafickú podobu pripravil Pavol Minárik