www.cpssu.org
Dnešní datum: 19. 11. 2019   Czech-Slovak Political Science Students' Union  
kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka

Analýzy a komentáře

Osobnosti
Politické ideologie
Volby a strany
Volby v ČR a SR

Archiv článků

E-knihovna
Linky
Satira


kulatý roh  CPSSUkulatý roh
AKTUALITY
Co je CPSSU?
Kdo je kdo v CPSSU
Kontakty

Archiv akcí
Soustředění CPSSU
CPSSU v médiích

Partneři CPSSU
Dokumenty CPSSU
Akademické spolky
Historie CPSSU

Komentáře

* Gruzie bijící o mříže geopolitického zajetí

Vydáno dne 30. 10. 2006 (4673 přečtení)

Duch nepřátelství zavládl na obou stranách Kavkazu. Zatčení několika Ruských důstojníků za špionáž a piklení proti vládě ve Tbilisi následovala ostrá reakce té silnější strany konfliktu.

Snad se mohlo zdát, že Rusko se inspirovalo jednáním Izraele po zajetí svých vojáků. Ze zpravodajství o tomto konfliktu vyplývala především bojechtivá nálada mezi ruským lidem a nespravedlivá opatření ruské vlády proti Gruzii a Gruzíncům. Zdálo se, že Rusko si našlo svého nepřítele, to co každý pořádný stát potřebuje, a svět měl opět svého slabého utlačovaného Davida, jenž čelí obru Goliáši.

Je vhodné si shrnout některé gruzínské reálie. Gruzie získala svou samostatnost společně s obrovskou snahou vymanit se z jakékoli závislosti na Rusku a politicky se mu co nejvíce vzdálit. Ke vznikajícímu SNS se stavěla s odporem a naprosto nemyslitelné pro ni bylo setrvání ruského vojáka na její půdě. Kromě ruského odporu k takovému směřování nese Gruzie ještě dvě další zásadní překážky takové politiky. Jsou jimi secesionistická území Jižní Osetie a Abcházie. Etnika Osetínců a Abcházů si uvědomují sebe sama jako nezávislé národy, a proto jejich minimálními požadavky byly autonomie a federalizace. Jelikož jejich životaschopnost jako samostatných států by byla mizivá, jejich hlavní snahou je připojení k Ruské federaci. Podle Tbilisi jsou tato etnika početně marginální (jen stovky tisíců příslušníků), na svém území vlivem silné migrace nenesly výraznou většinu a jsou bez historických práv (Abcházové jsou údajně Čerkesové, kteří si uzurpují práva historického národa Abcházů, a Osetínci jsou novodobí migranti z 18.století). Tato dvě etnika byla v minulosti využívána Rusy proti odbojným Gruzíncům taktikou rozděl a panuj a je více než patrno, že tato taktika funguje dodnes. Naproti tomu z gruzínské strany čelili Abcházové a Osetínci tvrdé Gruzínisaci a naprostému odmítnutí svých politických práv.

Po rozpadu SSSR tedy vše zákonitě vedlo ke konfliktu, při kterém Tbilisi ztratila na vzbouřeneckém území kontrolu. Snad ještě významnější ztrátou pro Tbilisi byla nutnost přizvat Rusko k mediaci, povolit rozmístění mírových sil SNS a ještě za to vše zaplatit přistoupením k SNS.

Shrneme-li, je Gruzie poutána k Rusku dvěma vzbouřeneckými provinciemi, u kterých jen na Rusku záleží, budou-li mezinárodně uznávány jako součást Gruzie a díky nimž jsou na Gruzínském území rozmístěny ruské mírové jednotky a udrželi se staré vojenské základny. K novému pohybu z tohoto stavu však došlo při revoluci růží v roce 2004.

Revolucí dosazený president Michail Saakašvili postavil svůj program na vymanění se ze závislosti na Rusku a sjednocení území Gruzie pod kontrolou Tbilisi. Není proto divu, že vztahy mezi Ruskem a Gruzií se opět začaly napínat jak struny od kytary. Cílem gruzínské politiky se stal vstup do NATO. Kvůli tomuto cíli vystoupila Gruzie z vojenských struktur SNS, Rusko se zavázalo postupně vyklidit své základny a údajně je to i důvodem k vyzbrojování gruzínské armády. Země, která takto prudce mění zaměření své politiky se zákonitě musí stát cílem zpravodajské činnosti poškozené moci a je pochopitelné, že Rusko by více než uvítalo změnu vlády ve Tbilisi. Pochybovat tedy o oprávněnosti zatčení čtyř ruských důstojníků by bylo zbytečné. Nemění to ale nic na tom, že politika presidenta Saakašviliho si zasluhuje, aby byla podrobena ostré kritice.

Samozřejmě chápu touhu mnohých Gruzínců připojit se k západnímu bezpečnostnímu systému a vymanit se z moci nenáviděného Ruska, úkolem státníků však má být vidět dál než vidí lid. Saakašviliho nazvat nerozumným by bylo slabé. V literatuře je krásné, když se slabší staví silnému obrovi, v mezinárodních vztazích je to téměř zločin na svých občanech. V současném světě sice můžeme pomíjet prostou vojenskou sílu, ekonomické vztahy však pomíjet nelze. Ostatně Gruzie si to mohla vyzkoušet v zimě při havárii ruského plynovodu. Ke skutečnému zločinu ale nemusí mít daleko jeho politika k Abcházii a Jižní Osetii. Vzhledem k tomu, že Tbilisi nedávno odmítla jednání se secesionisty se slovy, že spolu mohou jednat jen o podmínkách věznění, a ke zvýšené vojenské činnosti na hranicích těchto území, nelze předpokládat, že Saakašviliho integrační snaha bude vedena mírovými prostředky. V tomto jsou mu silně na obtíž ruské jednotky v Gruzii a ruská ochota podpořit obranu vzbouřenců. Asi jen díky tomu je rozsáhlý vojenský střet nepravděpodobný.

Asi žádná ze stran sporu si nezaslouží naše sympatie. Je nezodpovědné nechávat bujet nepřátelské nálady v ruském lidu, neboť jednou vytažená šavle se jen obtížně schovává zpět. Naopak Tbilisi vykonala důležité kroky ke zmírnění aktuálního napětí. Její dlouhodobá politika se ale protiví geopolitické danosti a ohrožuje stabilitu regionu. Samozřejmě ani secesionisté si nezasluhují naši podporu. Na těchto územích mají moc v rukou vojenští velitelé a sotva tyto režimy můžeme nazývat právními státy. Je pochopitelná touha Gruzie politicky opustit takový prostor, ale realizace takových tužeb může mít tragické důsledky pro celý region.


Tento článok vychádza v rámci projektu Komentáre CPSSU. V rámci tohto projektu vám ponúkame pohľad našich členov na aktuálne dianie doma a vo svete. Názory v tomto článku nemusia vyjadrovať stanovisko redakcie alebo iných členov CPSSU.

!

Celý článek | Autor: Tomáš Kučera | Počet komentářů: 91 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

kulatý roh  Anketakulatý roh
Čo je podľa vás dôvodom negatívneho postoja mnohých Európanov voči Spojeným štátom Americkým?

Neznalosť americkej kultúry
8052 (8052 hl.)
Rozdiel v bohatstve
4248 (4248 hl.)
Americká zahraničná politika
6131 (6131 hl.)
Iný dôvod (napr. história)
4138 (4138 hl.)
Neexistuje racionálny dôvod
4759 (4759 hl.)

Celkem hlasovalo: 27328
  (Starší ankety)


kulatý roh  Novinkykulatý roh
18.03.2007: Diskusie k článkom na cpssu.org
Po dlhšom čase opäť umožňujeme našim čitateľom diskutovať o článkoch na cpssu.org. Bohužiaľ staršie komentáre boli odstránené v rámci technického riešenia odstránenia tzv. spamu z našich diskusií. Upozorňujeme tiež prispievateľov, že maximálna dĺžka komentára je 10 000 znakov.

19.12.2006: PF 2007
Redakcia cpssu.org praje všetkým čitateľom príjemné prežitie vianočných sviatkov a veľa úspechov v novom roku 2007.

Zhrnutie roku 2006 si môžete prečítať v komentári Petra Justa.

31.10.2006: Projekt Ekonomie pro politology pokračuje
V akademickom roku 2006/2007 pokračujeme s projektom CPSSU Ekonomie pro politology, ktorý je zameraný na prakticky orientovanú výuku ekonómie pre študentov politólogie, mezinárodnych vzťahov a príbuzných oborov. Viac informácií nájdete v článku Ekonomie pro politology.

Od 14. 12. 2006 sledujeme návštevnosť cpssu.org:

Táto stránka bola vytvorená prostredníctvom redakčného systému phpRS.
Grafickú podobu pripravil Pavol Minárik