www.cpssu.org
Dnešní datum: 19. 11. 2019   Czech-Slovak Political Science Students' Union  
kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka

Analýzy a komentáře

Osobnosti
Politické ideologie
Volby a strany
Volby v ČR a SR

Archiv článků

E-knihovna
Linky
Satira


kulatý roh  CPSSUkulatý roh
AKTUALITY
Co je CPSSU?
Kdo je kdo v CPSSU
Kontakty

Archiv akcí
Soustředění CPSSU
CPSSU v médiích

Partneři CPSSU
Dokumenty CPSSU
Akademické spolky
Historie CPSSU

Komentáře

* Čo sa deje v Maďarsku?

Vydáno dne 24. 10. 2006 (4038 přečtení)

Nepokoje v uliciach, zábery policajných ťažkoodencov či fotografie zbitých demonštrantov sa nám spravidla spájajú s krajinami, kde demokracia ešte nie je štandardom. Dnes tieto veci vidíme v Maďarsku, v členskom štáte Európskej únie.

V strednej Európe sa dejú zvláštne veci. Situácia v Maďarsku nie je výnimkou, skôr je výrazným symptómom mnohých problémov. Podobné problémy dnes vidíme i v Českej republike, v Poľsku, či na Slovensku.

Od pádu komunistických režimov v štátoch strednej Európy prešlo už sedemnásť rokov. Medzitým sa tieto štáty v mnohom s bývalým režimom vyrovnali. Samozrejmosťou sú demokratické ústavy, pluralitné stranícke systémy, nezávislé súdnictvo, trhová ekonomika. Postupne sa postkomunistické štáty stali súčasťou západných štruktúr, členmi NATO a Európskej únie.

Na prvý pohľad sú problémy v srdci Európy naozaj nepochopiteľné. Ekonomiky rastú relatívne rýchlo, životná úroveň sa zvyšuje. Neschopnosť stredoeurópskych vlád uskutočňovať reformy je síce problémom, no jeho dôsledky sa zatiaľ neprejavujú a sú skôr predmetom odborných debát. Napokon západoeurópske vlády sú v tomto ohľade podobné.

Čo teda chýba strednej Európe? Je to predovšetkým demokratická politická kultúra. Schopnosť riešiť problémy čestne a konsenzuálne. Presvedčenie, že ostatné strany sú súperom, ale nie nepriateľom. Schopnosť odlíšiť slušnosť od neslušnosti, a schopnosť sebaobmedzovania sa víťaza.

Ferenc Guyrcsány určite nemal klamať o stave maďarskej ekonomiky. Týmto sa morálne zdiskreditoval a navyše vyvolal veľké napätie v spoločnosti. Jeho neschopnosť vyvodiť z tejto situácie dôsledky pre vlastné zotrvanie vo funkcii je zarážajúca. Rovnako ako neschopnosť jeho straníckych kolegov. Guyrcsányovo odstúpenie by možno bolo správnym krokom už len z čisto pragmatických dôvodov, aby sa situácia upokojila.

Viktor Orbán by nemal označovať vládu za nelegitímnu. Legitimita vlády je odvodená od dôvery parlamentu, ktorý bol zvolený v demokratických voľbách. Je prirodzené, že sa opozícia snaží získať väčšiu podporu na svoju stranu. Podpora násilných demonštrácií (aj keď Orbán vo svojich vyhláseniach násilie odsudzuje) spoločnosť zbytočne polarizuje.

Demonštranti v uliciach by si mali uvedomiť, že demokracia nie je vládou ulice, ale ústavy a zákonov. Päťdesiate výročie revolúcie láka zopakovať hrdinské povstanie proti moci. V demokracii však už existujú mechanizmy presadzovania politických názorov. A tiež by nemala chýbať úcta k iným názorom a k súkromnému majetku.

Budovanie demokracie je dlhodobý proces. Stredná Európa podľahla ilúzii, že má tento proces za sebou. V skutočnosti však má za sebou len prvé etapy. Až upevnenie demokratických inštitúcii a politickej kultúry dáva záruky na stabilný vývoj a prosperitu. Na to si však budeme musieť ešte nejaký čas počkať.


Tento článok vychádza v rámci projektu Komentáre CPSSU. V rámci tohto projektu vám ponúkame pohľad našich členov na aktuálne dianie doma a vo svete. Názory v tomto článku nemusia vyjadrovať stanovisko redakcie alebo iných členov CPSSU.


Celý článek | Autor: Pavol Minárik | Počet komentářů: 83 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

kulatý roh  Anketakulatý roh
Čo je podľa vás dôvodom negatívneho postoja mnohých Európanov voči Spojeným štátom Americkým?

Neznalosť americkej kultúry
8052 (8052 hl.)
Rozdiel v bohatstve
4248 (4248 hl.)
Americká zahraničná politika
6131 (6131 hl.)
Iný dôvod (napr. história)
4138 (4138 hl.)
Neexistuje racionálny dôvod
4759 (4759 hl.)

Celkem hlasovalo: 27328
  (Starší ankety)


kulatý roh  Novinkykulatý roh
18.03.2007: Diskusie k článkom na cpssu.org
Po dlhšom čase opäť umožňujeme našim čitateľom diskutovať o článkoch na cpssu.org. Bohužiaľ staršie komentáre boli odstránené v rámci technického riešenia odstránenia tzv. spamu z našich diskusií. Upozorňujeme tiež prispievateľov, že maximálna dĺžka komentára je 10 000 znakov.

19.12.2006: PF 2007
Redakcia cpssu.org praje všetkým čitateľom príjemné prežitie vianočných sviatkov a veľa úspechov v novom roku 2007.

Zhrnutie roku 2006 si môžete prečítať v komentári Petra Justa.

31.10.2006: Projekt Ekonomie pro politology pokračuje
V akademickom roku 2006/2007 pokračujeme s projektom CPSSU Ekonomie pro politology, ktorý je zameraný na prakticky orientovanú výuku ekonómie pre študentov politólogie, mezinárodnych vzťahov a príbuzných oborov. Viac informácií nájdete v článku Ekonomie pro politology.

Od 14. 12. 2006 sledujeme návštevnosť cpssu.org:

Táto stránka bola vytvorená prostredníctvom redakčného systému phpRS.
Grafickú podobu pripravil Pavol Minárik