www.cpssu.org
Dnešní datum: 19. 11. 2019   Czech-Slovak Political Science Students' Union  
kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka

Analýzy a komentáře

Osobnosti
Politické ideologie
Volby a strany
Volby v ČR a SR

Archiv článků

E-knihovna
Linky
Satira


kulatý roh  CPSSUkulatý roh
AKTUALITY
Co je CPSSU?
Kdo je kdo v CPSSU
Kontakty

Archiv akcí
Soustředění CPSSU
CPSSU v médiích

Partneři CPSSU
Dokumenty CPSSU
Akademické spolky
Historie CPSSU

Komentáře

* Politické fackování aneb násilí v politice v Čechách

Vydáno dne 23. 05. 2006 (5152 přečtení)

V české kotlině došlo v poslední době k několika incidentům, které vyvolaly velkou pozornost. Co má ale společného fackování Davida Ratha, policejní zásah vůči Kateřině Jacques nebo zbití Jiřího Dolejše? Snahu z těchto akcí politicky těžit a vydávat je mediálně za něco jiného, než ve skutečnosti jsou. Zvláště, když se dějí v době předvolební.

David Rath v bulvárním stylu komentoval životní styl někoho jiného a dostal podobně bulvární odpověď. Ve srovnání se zmlácením Jiřího Dolejše prkotina. Zatímco komunistický poslanec si musel léčit zraněné oko, ministra zdravotnictví čeká jen ošetření pošramoceného ega.

Uvnitř ODS jsou zcela jistě lidé, kterým není líto Dolejše a už vůbec ne Ratha. Reakce sociální demokracie a komunistů, kteří na ODS útočí jako na podporovatele, když už ne přímo organizátora politického násilí v Česku, je ale nekorektní. Za zamyšlení stojí přirovnání nejsilnější opoziční strany k fašistům, jak to udělal ministr zdravotnictví. Podobně skandální je nálepkování antikomunistů ze strany premiéra Paroubka a KSČM, která sama oslavuje režimy, kde je násilí součástí běžné politické praxe.

Politické násilí v 1.republice

Chceme-li si odpovědět na otázku, jak se chová fašistická strana, musíme se vrátit do První republiky, kdy legálně působila Národní obec fašistická (NOF) a Národní liga. Obě nepříliš významné, přesto parlamentní strany. Každá měla svoje ozbrojené křídlo, které ochraňovalo stranické akce a rozbíjelo konkurenční. Docházelo k pouličním střetům, kde byli těžce zranění i několik mrtvých. NOF dokonce v roce 1933 zorganizovala přepad židenických kasárem, který měl vyvrcholit pochodem na Prahu a převzetím moci. Národní liga zase proslula střety během tzv. Týdne nacionální mládeže a později při insigniádě.

Jaký je rozdíl mezi tehdejšími akcemi a dneškem? V případě NOF a Národní ligy bylo násilí součástí jejich politické stragie, která vyvolávala oprávněný odpor. V kauze Dolejše a Ratha jde o individuální činy jednotlivců, které nikdo neorganizuje a nepodporuje. Škodolibost totiž není fašismus.

Zelení proti neonacistům

Případ Kateřiny Jacques je trochu jiný. Aktivistku a dvojku na kandidátce strany Zelených, která protestovala proti pochodu neonacistů, napadl policista. Není přitom důležité, zda ho provokovala nebo ne. Protest Zelených proti pochodu neonacistů byl zcela jistě snahou o zviditelnění, která nakonec skončila jinak, než si organizátorka představovala. Zelení ale měli právo protestovat a policie je neměla napadnout.

Oprávněný mediální zájem o napadení Jacques bohužel překryl hlavní otázku. Jak je možné, že po Praze legálně pochoduje organizovaný oddíl neonacistů. Akci zorganizoval významný člen neonacistické scény Petr Kalinovský, který se má za sebou například pořádání pochodňového pochodu přes židovské město. Jen tak mimochodem, je to politolog.

Mluvíme-li dnes o násilí v politice je zbytečné dívat se na některou z parlamentních stran. Nemají to zapotřebí. Skutečné nebezpečí může přijít od některých extremistických skupin na pravé a levé části politického spektra. Neonacisté se svým otevřeným kultem násilí k nim patří. Pokud chtějí politické strany skutečně bojovat proti násilí jako politickému prostředku a ne pouze předvolebně manipulovat s fakty, musí se soustředit na tyto lidi.


Tento článok vychádza v rámci projektu Komentáre CPSSU. V rámci tohto projektu vám ponúkame pohľad našich členov na aktuálne dianie doma a vo svete. Názory v tomto článku nemusia vyjadrovať stanovisko redakcie alebo iných členov CPSSU.


Celý článek | Autor: Petr Zenkner | Počet komentářů: 97 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

kulatý roh  Anketakulatý roh
Čo je podľa vás dôvodom negatívneho postoja mnohých Európanov voči Spojeným štátom Americkým?

Neznalosť americkej kultúry
8052 (8052 hl.)
Rozdiel v bohatstve
4248 (4248 hl.)
Americká zahraničná politika
6131 (6131 hl.)
Iný dôvod (napr. história)
4138 (4138 hl.)
Neexistuje racionálny dôvod
4759 (4759 hl.)

Celkem hlasovalo: 27328
  (Starší ankety)


kulatý roh  Novinkykulatý roh
18.03.2007: Diskusie k článkom na cpssu.org
Po dlhšom čase opäť umožňujeme našim čitateľom diskutovať o článkoch na cpssu.org. Bohužiaľ staršie komentáre boli odstránené v rámci technického riešenia odstránenia tzv. spamu z našich diskusií. Upozorňujeme tiež prispievateľov, že maximálna dĺžka komentára je 10 000 znakov.

19.12.2006: PF 2007
Redakcia cpssu.org praje všetkým čitateľom príjemné prežitie vianočných sviatkov a veľa úspechov v novom roku 2007.

Zhrnutie roku 2006 si môžete prečítať v komentári Petra Justa.

31.10.2006: Projekt Ekonomie pro politology pokračuje
V akademickom roku 2006/2007 pokračujeme s projektom CPSSU Ekonomie pro politology, ktorý je zameraný na prakticky orientovanú výuku ekonómie pre študentov politólogie, mezinárodnych vzťahov a príbuzných oborov. Viac informácií nájdete v článku Ekonomie pro politology.

Od 14. 12. 2006 sledujeme návštevnosť cpssu.org:

Táto stránka bola vytvorená prostredníctvom redakčného systému phpRS.
Grafickú podobu pripravil Pavol Minárik