www.cpssu.org
Dnešní datum: 19. 11. 2019   Czech-Slovak Political Science Students' Union  
kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka

Analýzy a komentáře

Osobnosti
Politické ideologie
Volby a strany
Volby v ČR a SR

Archiv článků

E-knihovna
Linky
Satira


kulatý roh  CPSSUkulatý roh
AKTUALITY
Co je CPSSU?
Kdo je kdo v CPSSU
Kontakty

Archiv akcí
Soustředění CPSSU
CPSSU v médiích

Partneři CPSSU
Dokumenty CPSSU
Akademické spolky
Historie CPSSU

Komentáře

* Palestinci (opět) v nelehké situaci

Vydáno dne 15. 05. 2006 (4440 přečtení)

Aneb stručný popis postupu mezinárodní snahy pomoci palestinskému obyvatelstvu při odmítání spolupráce s jeho demokraticky zvolenou vládu.

Od palestinských lednových voleb, v nichž Hamás zvítězil z velké části díky protestním hlasům proti doposud vládnoucímu hnutí Fatáh, se nejen pro chudého obyvatele pásma Gazy mnohé – k horšímu – změnilo. Zlomem v tomto směru se však stalo až březnové představení jednobarevné většinové vlády, a to i přes to, že do ní nebyly jmenovány nejradikálnější osobnosti hnutí (Hamás totiž ani pod vlivem vládní odpovědnosti nepřiznal Izraeli právo na státní existenci, nezřekl se násilí a neuznal doposavad uzavřené izraelsko-palestinské dohody – včetně např.: „cestovní mapy“ nebo smluv z Osla). Izrael poté úspěšně vyvinul tlak na většinu mezinárodního společenství, které sáhlo k zastavění finanční pomoci Palestinské autonomní samosprávě (PAS) a posléze, po nátlaku USA, i k zmražení převodů peněz na PAS v západních bankách (kteroužto operaci následovalo několik spíše osamocených výzev islámských duchovních k bojkotu těchto finančních ústavů). Přibližně stejně významnou ztrátu pro PAS ovšem představují i Izraelem od února zadržované výběry daní a cel (měsíčně se jedná o částku v rozsahu ca 55 milionů dolarů), které Izrael vybírá právě v zastoupení PAS.

Tyto zde stručně nastíněné akce, jež měly usadit Hamás do pohodlně polstrovaného křesla u jednacího stolu, obyvatelům na územích pod správou PAS život ještě více znesnadnily, přestože zahraniční dárci vždy v první řadě zdůrazňovali, že jejich cílem není potrestání Palestinců. I tak ovšem platí, že asi 29% obyvatel západního břehu a pásma Gazy závisí na platech PAS, jejichž většina již dva měsíce není vyplácena. Zároveň už březnový odhad Světové banky předpokládal průměrný pokles příjmů Palestinců o 30% jen během tohoto roku. Zpráva stejné instituce z minulého týdne však uvádí, že toto číslo je růžově optimistickou předpovědí, přestože místní zdroje dle magazínu The Economist uvádí, že rezervy existují ještě na několik týdnů fungování. I tak ale PAS nyní začíná omezovat svůj provoz. Kvůli její nesolventnosti byly například zastaveny dodávky ropných produktů do celé oblasti (do té doby dovážených monopolní izraelskou firma Dor Alon). Dalším postiženým sektorem by se mohlo stát zdravotnictví, neboť hlavnímu poskytovateli lékařské péče – Ministerstvu zdravotnictví – již nyní pomalu dochází zásoby, protože rozsáhlý program finanční podpory Světové banky skončil minulý rok. I přes fungující humanitární pomoc tak média přinášejí sugestivní reportáže o současném stavu. Krom problémů ve zdravotnictví patří mezi často citované popisy prázdné ticho na tržištích kontrastující se současným růstem obratu klenotnictví, kde lidé prodávají či zastavují rodinné šperky.

Ve světle tohoto vývoje je tedy třeba chápat snahu tzv. Čtyřky (USA, EU, Rusko a OSN) najít nový způsob finanční pomoci přímo obyvatelstvu vyústivší minulý týden do návrhu „prozatímního mezinárodního mechanismu“. K návrhu implicitně předpokládajícímu obcházení Hamásu se rozhodl připojit i Izrael, který souhlasil s uvolněním 50 milionů šekelů (asi 11 milionů dolarů), nesouhlasí však s jejich použitím na platy PAS. Celý mechanismus však vzbuzuje nejednu otázku (nemluvě o možném nebezpečí rozpadu struktur PAS při jejich masovém obcházení, což by zastavilo roky budování samosprávy a také vytvořilo příležitosti pro méně sekulární poskytovatele vzdělávání či zdravotní a sociální péče). Jeden z návrhů jeho uplatnění počítal s poskytováním peněz skrze úřad prezidenta, Mahmuda Abbase, ale dle převažujícího názoru na to tato instituce postrádá kapacity. Další spočíval v ustavení svěřeneckého fondu a nezávislého zprostředkovatele (jedná se tak o analogii modelu, který fungoval v polovině 90. let, kdy PAS vznikala). Poslední model doporučoval obnovit a posílit „Emergency Services Support Programme“, tedy program Světové banky, kterým byl do minulého roku z větší části tvořen rozpočet Ministerstva zdravotnictví PAS.

Krom zde naznačených obtíží však mezinárodní iniciativa také musí vyřešit výši příspěvků, jejich využití a způsob financování PAS. A jak podotýká komentář v již zmiňovaném týdeníku – kdo, krom PAS samotné, je schopen rozhodnout, které platy ze zbytečně nafouklého rozpočtu samosprávy je nutné proplatit? Jedinou jistotou chudého voliče Hamásu tak zůstává fakt, že vyřešení jeho problémů bude trvat ještě dlouho.


Tento článok vychádza v rámci projektu Komentáre CPSSU. V rámci tohto projektu vám ponúkame pohľad našich členov na aktuálne dianie doma a vo svete. Názory v tomto článku nemusia vyjadrovať stanovisko redakcie alebo iných členov CPSSU.


Celý článek | Autor: Ondřej Roztomilý | Počet komentářů: 76 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

kulatý roh  Anketakulatý roh
Čo je podľa vás dôvodom negatívneho postoja mnohých Európanov voči Spojeným štátom Americkým?

Neznalosť americkej kultúry
8052 (8052 hl.)
Rozdiel v bohatstve
4248 (4248 hl.)
Americká zahraničná politika
6131 (6131 hl.)
Iný dôvod (napr. história)
4138 (4138 hl.)
Neexistuje racionálny dôvod
4759 (4759 hl.)

Celkem hlasovalo: 27328
  (Starší ankety)


kulatý roh  Novinkykulatý roh
18.03.2007: Diskusie k článkom na cpssu.org
Po dlhšom čase opäť umožňujeme našim čitateľom diskutovať o článkoch na cpssu.org. Bohužiaľ staršie komentáre boli odstránené v rámci technického riešenia odstránenia tzv. spamu z našich diskusií. Upozorňujeme tiež prispievateľov, že maximálna dĺžka komentára je 10 000 znakov.

19.12.2006: PF 2007
Redakcia cpssu.org praje všetkým čitateľom príjemné prežitie vianočných sviatkov a veľa úspechov v novom roku 2007.

Zhrnutie roku 2006 si môžete prečítať v komentári Petra Justa.

31.10.2006: Projekt Ekonomie pro politology pokračuje
V akademickom roku 2006/2007 pokračujeme s projektom CPSSU Ekonomie pro politology, ktorý je zameraný na prakticky orientovanú výuku ekonómie pre študentov politólogie, mezinárodnych vzťahov a príbuzných oborov. Viac informácií nájdete v článku Ekonomie pro politology.

Od 14. 12. 2006 sledujeme návštevnosť cpssu.org:

Táto stránka bola vytvorená prostredníctvom redakčného systému phpRS.
Grafickú podobu pripravil Pavol Minárik