www.cpssu.org
Dnešní datum: 19. 11. 2019   Czech-Slovak Political Science Students' Union  
kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka

Analýzy a komentáře

Osobnosti
Politické ideologie
Volby a strany
Volby v ČR a SR

Archiv článků

E-knihovna
Linky
Satira


kulatý roh  CPSSUkulatý roh
AKTUALITY
Co je CPSSU?
Kdo je kdo v CPSSU
Kontakty

Archiv akcí
Soustředění CPSSU
CPSSU v médiích

Partneři CPSSU
Dokumenty CPSSU
Akademické spolky
Historie CPSSU

Visegrád

* V. konference visegrádské mládeže

Vydáno dne 12. 01. 2005 (5626 přečtení)

Tradícia spolupráce mládežnických organizácii v rámci štátov Višegrádskej skupiny pokračuje aj tento rok a CPSSU sa aktívne zapája. V dňoch 19. – 24. apríla 2005 sa naša delegácia zúčastnila V. Konferencie višegrádskej mládeže vo Varšave pod heslom "Solidarity in the United Europe - Visegrad viewpoint". Náplň samotnej konferencie celkom nezodpovedala uvedenému heslu, pre CPPSU však bola táto konferencia určite prínosnou, najmä s ohľadom na rozvíjanie vzťahov s inými, podobne zameranými organizáciami. CPSSU reprezentovala delegácia v zložení Petr Just, Ramzi Abu Eid, Tomáš Lapáček, Pavol Minárik a Peter Tkačenko.

Prvý deň konferencie bol venovaný zhodnoteniu doterajších výsledkov spolupráce v rámci Konfederácie višegrádskej mládeže. V období uplynulých piatich rokov sa podarilo zorganizovať päť konferencií. Prvá sa uskutočnila v roku 2000 vo Varšave, o rok neskôr v Budapešti. Ďalší rok nasledovala konferencia v Bratislave a Banskej Bystrici. Minuloročnú konferenciu usporiadanú CPSSU v Prahe podrobnejšie predstavil Petr Just. Po štyroch rokoch sa konferencia opäť vrátila do Varšavy.

Okrem Konferencií višegrádskej mládeže bol pozitívne hodnotený aj projekt Visegrad Yearbook – z finančného pohľadu zatiaľ najväčší projekt Konfederácie višegrádskej mládeže. Zástupcovia maďarskej strany naznačili možnosť, že tento projekt bude opäť obnovený.

Program pokračoval prezentáciou jednotlivých zastúpených organizácií. Okrem zástupcov členských organizácií Konfederácie boli na túto konferenciu pozvaní aj reprezentanti iných mimovládnych združení, spolu 39 rôznych organizácií. Medzi prvými sa s úspechom prezentovalo aj CPSSU. Medzi zúčastnenými organizáciami sme našli niekoľko takých, ktoré majú podobné ciele ako CPSSU a nadviazali sme kontakty, ktoré by mohli vyústiť do spolupráce na konkrétnych projektoch.

Večer na oficiálnom otvorení konferencie vystúpili zástupcovia ambasád Českej republiky, Maďarska a Slovenska s prejavmi na tému ďalšej spolupráce v rámci višegrádskej skupiny a solidarity v rámci skupiny i v rámci zjednotenej Európy.

Druhú deň bol venovaný workshopom. Na rozdiel od predchádzajúcich Konferencií višegrádskej mládeže tento krát neboli venované témam z oblasti politológie a medzinárodných vzťahov, ale fungovaniu mimovládnych organizácií (NGO) v strednej Európe. Delegácia CPSSU sa zúčastnila všetkých workshopov.

Prvý workshop s názvom NGO Management bol venovaný rozvoju praktických zručností potrebných pre vedenie neziskových organizácií. Workshopu sa zúčastnil Petr Just a predpokladám, že táto skúsenosť pozitívne ovplyvní fungovanie CPSSU. Na druhom workshope, ktorý bol venovaný téme fundraisingu, reprezentovali našu organizáciu Ramzi Abu Eid a Tomáš Lapáček. Workshop bol hodnotený ako veľmi prínosný. Posledný workshop bol venovaný štrukturálnym fondom Európskej únie. Keďže išlo len o teoretický úvod do problematiky, praktické využitie pre CPSSU bude závisieť na ďalšom skúmaní možností v tejto oblasti. Za CPSSU sa zúčastnili Peter Tkačenko a Pavol Minárik.

Tretí deň začal stretnutím s predstaviteľmi Varšavskej radnice a prezentáciou rozvojových plánov Varšavy do 21. storočia. Prezentácia bola zakončená prehliadkou mesta z 30. poschodia Paláca kultúry a vedy, ktorý je jednou z dominánt Varšavy.

Druhá časť dňa bola venovaná pripravovanému založeniu Višegrádskej mládežníckej asociácie (pôvodne bol pripravený názov Medzinárodná višegrádska asociácia, počas diskusie však bol na návrh CPSSU pozmenený). Diskusia o Charte Asociácie bola pomerne náročná a do pôvodného návrhu bolo zapracovaných mnoho pozmeňovacích návrhov. Z hľadiska CPSSU možno označiť toto rokovanie za úspech – naše zásadné požiadavky boli prijaté, prípadne sme presadili pre nás prijateľný kompromis.

Založeniu Višegrádskej mládežníckej asociácie (Visegrad Youth Association) bola venovaná aj časť nasledujúceho dňa. Po doladení posledných nezrovnalostí v Charte bol tento dokument slávnostne podpísaný zástupcami 12 organizácií z krajín V4. Za CPSSU Chartu podpísal predseda Petr Just. V najbližšom období by Chartu mali ratifikovať jednotlivé organizácie (u nás Rada CPSSU) a následne bude začatý proces registrácie Asociácie podľa poľského práva. Ďalšie informácie budú zverejnené neskôr.

Súčasťou konferencie bol aj doprovodný program. Prvý večer to bol krátky klavírny koncert v rámci oficiálneho otvorenia konferencie, nasledujúci večer patril maďarskému filmu Long Weekend in Pest and Buda. Posledný deň sme mali možnosť navštíviť novootvorené múzeum Varšavského povstania s veľmi modernou a emotívnou expozíciou. Samozrejmou súčasťou konferencie boli aj prehliadky mesta a návštevy varšavských klubov.

Organizátormi V. Konferencie višegrádskej mládeže boli Centrum mladých diplomatov a nadácia Centrum Európy spolu s mestom Varšava. Záštitu nad podujatím prevzali ministri zahraničných vecí višegrádských krajín, Cyril Svoboda za Českú republiku, Ferenc Somogyi za Maďarsko, Adam Daniel Rotfeld za Poľsko, a Eduard Kukan za Slovensko. Konferenciu podporil tradične Medzinárodný višegrádsky fond a Európska komisia.

Z pohľadu CPSSU možno účasť na konferencii zhodnotiť ako úspešnú. Upevnili sme väzby s našimi partnerskými organizáciami v štátoch V4, najmä so slovenským FOMESom, maďarskou Pillar Foundation a poľskými partnermi. Rovnako sme nadviazali nové kontakty s organizáciami z Českej republiky, Maďarska, a dokonca i z Francúzska. CPSSU sa naviac zapojila do Višegrádskej mládežníckej asociácie, ktorá má ambíciu stať sa sprostredkujúcou sieťou medzi organizáciami v krajinách V4 i navonok v rámci Európskej únie. Ďalším zámerom CPSSU by malo byť rozvinúť tieto kontakty do konkrétnych projektov.


Fotografie z konferencie doplníme v blízkej dobe.


Zloženie delegácie CPSSU (v abecednom poradí):

Celý článek | Autor: Pavol Minárik | Počet komentářů: 40 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

kulatý roh  Anketakulatý roh
Čo je podľa vás dôvodom negatívneho postoja mnohých Európanov voči Spojeným štátom Americkým?

Neznalosť americkej kultúry
8052 (8052 hl.)
Rozdiel v bohatstve
4248 (4248 hl.)
Americká zahraničná politika
6131 (6131 hl.)
Iný dôvod (napr. história)
4138 (4138 hl.)
Neexistuje racionálny dôvod
4759 (4759 hl.)

Celkem hlasovalo: 27328
  (Starší ankety)


kulatý roh  Novinkykulatý roh
18.03.2007: Diskusie k článkom na cpssu.org
Po dlhšom čase opäť umožňujeme našim čitateľom diskutovať o článkoch na cpssu.org. Bohužiaľ staršie komentáre boli odstránené v rámci technického riešenia odstránenia tzv. spamu z našich diskusií. Upozorňujeme tiež prispievateľov, že maximálna dĺžka komentára je 10 000 znakov.

19.12.2006: PF 2007
Redakcia cpssu.org praje všetkým čitateľom príjemné prežitie vianočných sviatkov a veľa úspechov v novom roku 2007.

Zhrnutie roku 2006 si môžete prečítať v komentári Petra Justa.

31.10.2006: Projekt Ekonomie pro politology pokračuje
V akademickom roku 2006/2007 pokračujeme s projektom CPSSU Ekonomie pro politology, ktorý je zameraný na prakticky orientovanú výuku ekonómie pre študentov politólogie, mezinárodnych vzťahov a príbuzných oborov. Viac informácií nájdete v článku Ekonomie pro politology.

Od 14. 12. 2006 sledujeme návštevnosť cpssu.org:

Táto stránka bola vytvorená prostredníctvom redakčného systému phpRS.
Grafickú podobu pripravil Pavol Minárik