www.cpssu.org
Dnešní datum: 26. 06. 2019   Czech-Slovak Political Science Students' Union  
kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka

Analýzy a komentáře

Osobnosti
Politické ideologie
Volby a strany
Volby v ČR a SR

Archiv článků

E-knihovna
Linky
Satira


kulatý roh  CPSSUkulatý roh
AKTUALITY
Co je CPSSU?
Kdo je kdo v CPSSU
Kontakty

Archiv akcí
Soustředění CPSSU
CPSSU v médiích

Partneři CPSSU
Dokumenty CPSSU
Akademické spolky
Historie CPSSU

Evropská unie

* Horizonty slovenskej diplomacie

Vydáno dne 17. 12. 2003 (3044 přečtení)

Slovenská diplomacia iste chce dosiahnuť úspechy. Bolo by pochabé ak by také ambície nemala. Dokonca sa zdalo, že má na to ideálne podmienky. Bez otvorených účtov z minulosti, bez zbytočných predsudkov (aspoň to tak vyzeralo). Ak by nebolo sabotérov. Slovensko má tú smolu, že sabotér stojí priamo na čele moci štátu. Tej výkonnej časti.

Iste, komu by vadilo, že obdivuje demokratické tradície Spojených štátov. Dokonca by nám nemuselo prekážat, že ich považuje za jediného možného garanta svetového mieru. Je to taká celkom milá zaslepenosť. Chybou je, keď sa tieto myšlienky vyhlasujú za štátnu doktrínu.Nemám rád doktríny. Obmedzujú nám výhľad, zatemňujú mozog. Snažia sa nám nahovoriť, že iná cesta neexistuje. Naša vláda je v tom majster. Výroky ako „iná alternatíva neexistuje“, alebo „nemáme inú možnosť“ majú s diplomaciou máločo spoločné. Keby ich aspoň nehlásali tak otvorene. Hráme sa na akési vyjednávanie s úniou, pritom doma aj vonku jasne deklarujeme, že vstúpiť chceme a musíme. Aké potom vyjednávanie. Pán Figeľ sa vždy celkom sympaticky usmieva a vraví aké je to náročné. Neviem načo sa unúva. Čokoľvek by mu v Bruseli predložili, podpíše. Ako inak? Je azda euroskeptik? Alebo nebodaj chce izolovať Slovensko? Takéto reči celkom otvorene odhaľujú aká propaganda sa uplatňuje na území našho štátu.

„Si proti tak si lempl!“ Spieval kedysi Kryl. Ťažko sa vyhýbal väzeniu, podobne ako jemu podobní. Žil v štáte „kde zakázali psát a zakázali spívat“ a musel za to pykať. U nás to zakázané nie je. Mocní zistili, že tadiaľ cesta nevedie. Už nikoho do väzenia za názor nepošlú. Aké jednoduché je povedať, že „on“ je euroskeptik.... Pomaly najhoršia nadávka dnešných čias. Proti integrácii?! S ním jednať nebudeme. Tak aká diplomacia?

Takáto prax sa však, bohužiaľ, nevykonáva len vo vnútri štátu,ale aj navonok. Ten a ten štát je teroristický. Zdá sa na pohľad celkom normálne, že sa takto vyjadrujú prestavitelia štátu. Z hľadiska medzinárodnej diplomacie je to neprípustné. Obdivujem ministra Kukana. Skvelý diplomat, rečník. Ale naša diplomacia ho nepotrebuje. Nemá ako uplatniť svoje schopnosti. Veď všetko už je dopredu narysované, zostáva len podpísať. Za takýchto okolností mám aj ja ambíciu byť ministrom zahraničných vecí. Čo už sa dá pokaziť? Stačí niekoľko bodov:
1. So Spojenými štátmi a nikdy inak.
2. Integrácia do euroatlantických štruktúr je naša najvyššia priorita.

Ani tých téz nie príliš veľa. V problematických prípadoch, kedy pozabudnem, ktorý štát je demokratický, a ktorý podporuje terorizmus (fuj!) sa vypýtam na toaletu a telefonicky sa spojím zo starým. On v tom má jasno. Možno by sa dal v diári spraviť prehľadný zoznam spriatelených štátov. Tie zvyšné sú logicky ne druhej strane barikády. Trocha to zužuje priestor na diplomaciu a koliduje to so zdravým rozumom, ale čo tam po tom.

V takejto optike sa mi aj zdá celkom logické, že na našej fakulte (*) sa už nebude vyučovať odbor diplomacia, ale len „medzinárodné vzťahy“. Nie o diplomacii v pravom slova zmysle už naozaj nemôže byť reč. Je mi len tak trochu ľúto, že problém sa rieši akosi z opačného konca.

(*) Poznámka: Fakulta, kterou autor v textu zmiňuje, je Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.


Celý článek | Autor: Peter Tkačenko | Počet komentářů: 27 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

kulatý roh  Anketakulatý roh
Čo je podľa vás dôvodom negatívneho postoja mnohých Európanov voči Spojeným štátom Americkým?

Neznalosť americkej kultúry
7838 (7838 hl.)
Rozdiel v bohatstve
4110 (4110 hl.)
Americká zahraničná politika
6020 (6020 hl.)
Iný dôvod (napr. história)
4013 (4013 hl.)
Neexistuje racionálny dôvod
4592 (4592 hl.)

Celkem hlasovalo: 26573
  (Starší ankety)


kulatý roh  Novinkykulatý roh
18.03.2007: Diskusie k článkom na cpssu.org
Po dlhšom čase opäť umožňujeme našim čitateľom diskutovať o článkoch na cpssu.org. Bohužiaľ staršie komentáre boli odstránené v rámci technického riešenia odstránenia tzv. spamu z našich diskusií. Upozorňujeme tiež prispievateľov, že maximálna dĺžka komentára je 10 000 znakov.

19.12.2006: PF 2007
Redakcia cpssu.org praje všetkým čitateľom príjemné prežitie vianočných sviatkov a veľa úspechov v novom roku 2007.

Zhrnutie roku 2006 si môžete prečítať v komentári Petra Justa.

31.10.2006: Projekt Ekonomie pro politology pokračuje
V akademickom roku 2006/2007 pokračujeme s projektom CPSSU Ekonomie pro politology, ktorý je zameraný na prakticky orientovanú výuku ekonómie pre študentov politólogie, mezinárodnych vzťahov a príbuzných oborov. Viac informácií nájdete v článku Ekonomie pro politology.

Od 14. 12. 2006 sledujeme návštevnosť cpssu.org:

Táto stránka bola vytvorená prostredníctvom redakčného systému phpRS.
Grafickú podobu pripravil Pavol Minárik