www.cpssu.org
Dnešní datum: 19. 11. 2019   Czech-Slovak Political Science Students' Union  
kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka

Analýzy a komentáře

Osobnosti
Politické ideologie
Volby a strany
Volby v ČR a SR

Archiv článků

E-knihovna
Linky
Satira


kulatý roh  CPSSUkulatý roh
AKTUALITY
Co je CPSSU?
Kdo je kdo v CPSSU
Kontakty

Archiv akcí
Soustředění CPSSU
CPSSU v médiích

Partneři CPSSU
Dokumenty CPSSU
Akademické spolky
Historie CPSSU

Volební a stranické systémy

* Povolebná situácia v Severnom Írsku: Čakanie na mier

Vydáno dne 16. 12. 2003 (4866 přečtení)

Situácia v Severnom Írsku už dlho pripomína nepodarenú tragikomédiu: najväčšie strany sa spolu pokúšajú vládnuť a zároveň súperia o podobu mierového procesu. Na konci každého dejstva zasiahne Westminster a rozpustí severoírsky parlament – za posledných 5 rokov štyrikrát.

Po minulotýždňových voľbách sa zrejme mnoho vecí zmení. Otázka je, či k lepšiemu. Zjednodušene povedané v severoírskom konflikte stoja na jednej strane unionisti, ktorí sú prevažne protestantmi a prajú si, aby Severné Írsko zostalo súčasťou Spojeného Kráľovstva. Na druhej strane stoja nacionalisti, ktorí sú prevažne katolíkmi a väčšina z nich si želá zjednotené Írsko. Zatiaľ najúspešnejšia mierová Dohoda z Veľkého Piatku roku 1998, optimisticky odsúhlasená v referende, naznačila, že obe komunity majú záujem na pokojnom urovnaní konfliktu.

Článek Juraje Dubovského vyšel v týdeníku Domino fórum.

Kamene úrazu

Dôvera oboch komunít (predovšetkým unionistov) v Dohodu však postupne mizne. Parlament zvolený v roku 1998 niekoľkokrát rozpustila vláda Tonyho Blaira, naposledy pred rokom kvôli údajnej špionáži Írskej Republikánskej Armády (IRA) v budove parlamentu. Mierové rozhovory medzi umiernenou Ulsterskou unionistickou stranou (UUP) a radikálne nacionalistickou Sinn Féin brzdí otázka odzbrojenia IRA. Tá bola i dôvodom odkladania termínu volieb, ktoré sa mali pôvodne uskutočniť už na jar. Nakoniec sa britský premiér Tony Blair rozhodol voľby vyhlásiť na 26. november, hoci v otázke odzbrojenia nenastal nijaký pokrok.

Treba poznamenať, že kľúčová otázka mierového procesu - odzbrojenie IRA - je veľmi citlivá. Mnohí nacionalisti odmietajú odzbrojiť pred ukončením mierového procesu, považujú to totiž za symbol prehry. IRA však aspoň oficiálne vyjadruje vôľu k odzbrojeniu. UUP sa jej, tiež oficiálne, usiluje vyjsť v ústrety. Zároveň si však uvedomuje, že odzbrojenie znamená pokračovanie mierového procesu. A ten smeruje k zjednotenému Írsku.

Radikáli na vzostupe

Výsledky volieb naplnili obavy z ďalšieho posilnenia obidvoch extrémov. Víťazstvo si odniesli radikáli na oboch stranách spektra – Demokratická unionistická strana (DUP) získala 30 a nacionalistická Sinn Féin, známa prepojením s IRA, 24 kresiel v 108-člennom parlamente v Stormonte. Umiernená UUP tesne stratila vedúcu pozíciu medzi unionistami a umiernene nacionalistická Sociálnodemokratická a labouristická strana (SDLP) úplne prepadla.

Čo stojí za víťazstvom radikálov? Nezdá sa, že by v komunitách prevládali radikálnejšie postoje, než pred piatimi rokmi. Skôr naopak, unionisti i nacionalisti sa podľa pozoruhodne zhodujú v názoroch na množstvo kľúčových problémov a „radikálne“ strany sú oveľa umiernenejšie než kedysi. Hlasy voličov teda očividne nepredstavujú bojový pokrik. Sú skôr protestom proti neschopnosti UUP a SDLP posunúť mierový proces ďalej. S tým sa však spája rastúca nedôvera mnohých unionistov v úlohu Dohody v mierovom procese a ich volanie po jej prehodnotení.

Pre systém „zdieľania moci“ podľa Dohody z Veľkého Piatku je nevyhnutná spolupráca medzi dvomi najväčšími stranami unionistov a nacionalistov v legislatíve i exekutíve. Nacionalisti sú takejto povolebnej spolupráci otvorení. Víťazná DUP však považuje Dohodu za mŕtvu a jej predseda, reverend Ian Paisley, akúkoľvek spoluprácu so Sinn Féin vylučuje. Po otázke, či bude po voľbách komunikovať so Sinn Féin, reverend zdrapil reportéra Ulster TV za golier a skríkol: „Nie. Mám to zopakovať? Mám Vás schmatnúť za krk a povedať, že nie, nebudem, nebudem sa rozprávať so Sinn Féin a moja strana sa nebude rozprávať so Sinn Féin a ktokoľvek sa bude rozprávať so Sinn Féin, pôjde z mojej strany von.“

Budúcnosť v hmle

Zdá sa teda, že situácia po voľbách bude prinajmenšom zložitá. Veľa závisí od rozhovorov medzi stranami, ktoré sa začnú krátko po voľbách a tiež od postojov vlád v Londýne a Dubline. Možnosť, že DUP zmení svoj postoj, je skôr teoretická. Médiá už hovoria o ďalších voľbách - tie budú nevyhnutné, ak sa do šiestich týždňov nesformuje exekutíva, v ktorej musia byť pomerne zastúpené všetky strany v parlamente. Je však otázka, či sa od nových volieb dajú čakať odlišné výsledky.

Ďalšou možnosťou je znovu prerokovať Dohodu z Veľkého Piatku. To je požiadavka DUP a niekoľkých členov UUP. Ostatné strany, podobne ako Londýn a Dublin to však zásadne odmietajú. Tony Blair pred voľbami niekoľkokrát zdôraznil, že nemôže „prepísať veci, ktoré už boli schválené“.

Najpravdepodobnejším scenárom je, že sa nepodarí zostaviť exekutívu a Londýn v snahe získať čas ďalšie voľby odloží. Zatiaľ budú pokračovať rokovania so Sinn Féin o odzbrojení IRA a tiež apely na DUP, aby prehodnotila svoj postoj k spolupráci so Sinn Féin. Ten sa môže postupne zmeniť – nádejou je prípadný úspech v odzbrojení IRA a očakávaná zmena na vedúcom poste DUP (radikálneho Iana Paisleyho zrejme nahradí o niečo pragmatickejší Peter Robinson).

Ostáva teda jediné – čakať, ako už toľkokrát predtým. Koniec tejto tragikomédie nie je na dohľad.

Juraj Dubovský
Autor je študentom PF UK v Prahe
(momentálne na študijnom pobyte na Queen’s University Belfast)


Celý článek | Autor: redakce | Počet komentářů: 56 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

kulatý roh  Anketakulatý roh
Čo je podľa vás dôvodom negatívneho postoja mnohých Európanov voči Spojeným štátom Americkým?

Neznalosť americkej kultúry
8052 (8052 hl.)
Rozdiel v bohatstve
4248 (4248 hl.)
Americká zahraničná politika
6131 (6131 hl.)
Iný dôvod (napr. história)
4138 (4138 hl.)
Neexistuje racionálny dôvod
4759 (4759 hl.)

Celkem hlasovalo: 27328
  (Starší ankety)


kulatý roh  Novinkykulatý roh
18.03.2007: Diskusie k článkom na cpssu.org
Po dlhšom čase opäť umožňujeme našim čitateľom diskutovať o článkoch na cpssu.org. Bohužiaľ staršie komentáre boli odstránené v rámci technického riešenia odstránenia tzv. spamu z našich diskusií. Upozorňujeme tiež prispievateľov, že maximálna dĺžka komentára je 10 000 znakov.

19.12.2006: PF 2007
Redakcia cpssu.org praje všetkým čitateľom príjemné prežitie vianočných sviatkov a veľa úspechov v novom roku 2007.

Zhrnutie roku 2006 si môžete prečítať v komentári Petra Justa.

31.10.2006: Projekt Ekonomie pro politology pokračuje
V akademickom roku 2006/2007 pokračujeme s projektom CPSSU Ekonomie pro politology, ktorý je zameraný na prakticky orientovanú výuku ekonómie pre študentov politólogie, mezinárodnych vzťahov a príbuzných oborov. Viac informácií nájdete v článku Ekonomie pro politology.

Od 14. 12. 2006 sledujeme návštevnosť cpssu.org:

Táto stránka bola vytvorená prostredníctvom redakčného systému phpRS.
Grafickú podobu pripravil Pavol Minárik