www.cpssu.org
Dnešní datum: 24. 05. 2019   Czech-Slovak Political Science Students' Union  
kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka

Analýzy a komentáře

Osobnosti
Politické ideologie
Volby a strany
Volby v ČR a SR

Archiv článků

E-knihovna
Linky
Satira


kulatý roh  CPSSUkulatý roh
AKTUALITY
Co je CPSSU?
Kdo je kdo v CPSSU
Kontakty

Archiv akcí
Soustředění CPSSU
CPSSU v médiích

Partneři CPSSU
Dokumenty CPSSU
Akademické spolky
Historie CPSSU

Evropská unie

* Fata morgána Společné zahraniční a bezpečnostní politiky

Vydáno dne 11. 05. 2003 (3442 přečtení)

V postoji k nedávné operaci v Iráku zůstaly státy Evropské unie rozděleny. Státy "tvrdého jádra" (především Francie a Německo) americký útok odmítly a rozhodly se v této zahraničně-politické kauze spolupracovat s Ruskem. Naopak, státy, jež přistoupily - tehdy ještě k ES - později (Velká Británie, Dánsko nebo Španělsko) USA podpořily. Nejinak tomu bylo i s budoucím členem EU a potenciálně významným hráčem na evropské šachovnici - s Polskem. Každá ze zemí samozřejmě hájila své národní zájmy. Zatímco např. Francii šlo v protiválečné rétorice zejména o zachování platnosti smluv o těžbě irácké ropy, Německo chtělo poprvé od 2. světové války ukázat vzrůstající asertivitu a zároveň názorně předvedlo, že již nemusí souhlasit se svým donedávna největším zahraničně-politickým spojencem. Zároveň tím dali Němci Američanům najevo, že jeho zahraniční politika již v budoucnu nebude brát na zájmy USA žádný větší ohled. Velké Británii a Španělsku oproti tomu posloužila irácká operace k prohloubení již tak výborných vztahů s nejbohatší zemí světa, z čehož pro ně v budoucnu poplynou nezanedbatelné ekonomické výhody. Rozpolcenost evropských mocností tak bude mít téměř jistě negativní důsledky při uskutečňování závazků, jež se týkají 2. pilíře Maastrichtské smlouvy o EU - tedy Společné evropské zahraniční a bezpečnostní politiky.

Pro CPSSU.org píše Petr Vašek

xStáty EU důsledně vycházejí (a také vycházely) při formulaci svých zahraničně-politických doktrín především z obhajoby svých národních zájmů. Na jejich formulaci při tom nepůsobí jen momentální geopolitická situace či ekonomický profit. Možná ještě více se kromě faktorů geopolitických a ekonomických projevují faktory historické (zejména dějinné zkušenosti), přičemž samozřejmě nesmíme zapomenout ani faktory kulturní. Sjednotit země EU pod praporem určité konkrétní zahraničně-politické a bezpečnostní doktríny se tak ve světle irácké krize jeví jako čirá utopie. Právě v mimořádných situacích se totiž obecně vyjevuje pravý stav věci. Irácká krize v tomto smyslu ukázala, že se EU zavázala prosazováním 2. pilíře své zakládající smlouvy snaží sjednotit nesjednotitelné. Působí to násilně a tragikomicky. Pozice Vysokého představitele EU pro koordinaci Společné bezpečnostní a zahraniční politiky Javiera Solany tak vůbec není záviděníhodná. Logicky musí při definici "evropského" postoje k jednotlivým zahraničně-politických událostem lavírovat, což v případě irácké krize působilo jako pověstný tanec mezi vejci.

Výše uvedenými řádky není řečeno, že by se státy EU neměly pokoušet svoji zahraniční a bezpečnostní politiku konzultovat a tam, kde je to možné i koordinovat. Státy EU by se pouze měly ve světle své naprosté nejednotnosti při postoji k irácké krizi podívat pravdě do očí a přiznat, že je Společná zahraniční a bezpečnostní politika jen jeden z řady historických omylů.

Petr Vašek


Celý článek | Autor: redakce | Počet komentářů: 31325 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

kulatý roh  Anketakulatý roh
Čo je podľa vás dôvodom negatívneho postoja mnohých Európanov voči Spojeným štátom Americkým?

Neznalosť americkej kultúry
7779 (7779 hl.)
Rozdiel v bohatstve
4092 (4092 hl.)
Americká zahraničná politika
6011 (6011 hl.)
Iný dôvod (napr. história)
3986 (3986 hl.)
Neexistuje racionálny dôvod
4566 (4566 hl.)

Celkem hlasovalo: 26434
  (Starší ankety)


kulatý roh  Novinkykulatý roh
18.03.2007: Diskusie k článkom na cpssu.org
Po dlhšom čase opäť umožňujeme našim čitateľom diskutovať o článkoch na cpssu.org. Bohužiaľ staršie komentáre boli odstránené v rámci technického riešenia odstránenia tzv. spamu z našich diskusií. Upozorňujeme tiež prispievateľov, že maximálna dĺžka komentára je 10 000 znakov.

19.12.2006: PF 2007
Redakcia cpssu.org praje všetkým čitateľom príjemné prežitie vianočných sviatkov a veľa úspechov v novom roku 2007.

Zhrnutie roku 2006 si môžete prečítať v komentári Petra Justa.

31.10.2006: Projekt Ekonomie pro politology pokračuje
V akademickom roku 2006/2007 pokračujeme s projektom CPSSU Ekonomie pro politology, ktorý je zameraný na prakticky orientovanú výuku ekonómie pre študentov politólogie, mezinárodnych vzťahov a príbuzných oborov. Viac informácií nájdete v článku Ekonomie pro politology.

Od 14. 12. 2006 sledujeme návštevnosť cpssu.org:

Táto stránka bola vytvorená prostredníctvom redakčného systému phpRS.
Grafickú podobu pripravil Pavol Minárik