www.cpssu.org
Dnešní datum: 18. 04. 2019   Czech-Slovak Political Science Students' Union  
kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka

Analýzy a komentáře

Osobnosti
Politické ideologie
Volby a strany
Volby v ČR a SR

Archiv článků

E-knihovna
Linky
Satira


kulatý roh  CPSSUkulatý roh
AKTUALITY
Co je CPSSU?
Kdo je kdo v CPSSU
Kontakty

Archiv akcí
Soustředění CPSSU
CPSSU v médiích

Partneři CPSSU
Dokumenty CPSSU
Akademické spolky
Historie CPSSU

Evropská unie

* Ako vládne Brusel

Vydáno dne 20. 04. 2003 (2797 přečtení)

Predstavme si nasledovné: úradníkom na ministerstve pôdohospodárstva v Bratislave napadne, že treba označiť produkty, aké sa smú predávať pod značkou „slovenská omáčka“ a aké už nie. Vymyslia preto reguláciu: nová slovenská omáčka musí obsahovať minimálnu hustotu zeleniny.

Pre cpssu.org a kritický slovenský týždenník Domino-Fórum píše Martin Hanus.

Keď túto hustotu prekročí, nebude sa môcť predávať ako omáčka, ale ako zelenina. Keďže clo na zeleninu z dovozu je vyššie než na omáčku, ministerstvo pomôže slovenským výrobcom „pravých“ omáčok a zdôvodní to ochranou slovenských spotrebiteľov pred cudzími „neomáčkami“. Ministerskí úradníci posunú reguláciu do Výboru regionálnych zástupcov, kde sú zastúpení vyslanci ôsmich slovenských predsedov VÚC. Tí sa spolu s ministerskými úradníkmi porozprávajú o prínose novej regulácie a pripravia príslušné zákonné podklady na rokovanie Rady predsedov VÚC, zvolených zástupcov jednotlivých regionálnych vlád. Tí sa raz za týždeň narýchlo stretnú v Bratislave, aby prerokovali zákony pripravené Výborom regionálnych zástupcov. Zákon o pravej slovenskej omáčke schvália kvalifikovanou väčšinou, čím automaticky vstúpi do platnosti na území všetkých VÚC. Nie vždy je to také jednoduché – v prípade významných zákonov môže slovenský parlament zákon ústavnou väčšinou zamietnuť. Predkladať zákony nemôže; iba potvrdzuje to, čo navrhli úradníci v Bratislave a schválila exekutíva VÚC.

Kde sa končí vtip…

Uvedené nie je sci-fi, ale realita. Nie však na Slovensku, ale v Európskej únii. Stačí si len preobsadiť roly: ministerských úradníkov v Bratislave vymeniť za úradníkov Európskej komisie v Bruseli, fiktívny Výbor regionálnych zástupcov za reálny Výbor stálych zástupcov, fiktívnu Radu predsedov VÚC za reálnu Radu ministrov, slovenský parlament za Európsky parlament, a napokon, fiktívnu „slovenskú omáčku“ za reálnu „euroomáčku“. Takto vyzerá rozdelenie moci v EÚ a takto sa rodí bežná európska legislatíva. Keby sa rovnako vládlo na Slovensku, neboli by sme parlamentnou demokraciou, ale exekutívnou diktatúrou. Vládnutie z Bruselu pripomína skôr vyhlásenie permanentného výnimočného stavu, a nie toľko vzývané „presadzovanie celoeurópskych záujmov“ – ak sa len pod nimi nerozumie demontáž parlamentnej demokracie…

Prodiho Komisia, nevolené úradnícke teleso, produkuje ročne dva milióny strán právnych noriem, ktoré priamo zasahujú do života obyvateľov EÚ. Ako v prípade „euroomáčky“ sa dá sotva povedať, že sa tak deje v ich záujme. Nie je vôbec tajomstvom, že do Komisie posielajú svojich ľudí veľké koncerny, a tí potom „usmerňujú“ tvorbu európskeho práva. To už dnes predstavuje 80percent všetkých hospodárskych pravidiel a 50percent zákonov prijímaných v členských štátoch EÚ! Naťahovanie sa medzi prívržencami silnej Rady ministrov a silnej Európskej komisie je iba náhradným zápasom, ktorý míňa podstatu veci. Čoraz rozbujnenejšie nadnárodné orgány si totiž žijú svojím životom, o ktorom oko národných politikov, a tobôž občanov nemá ani zdania. Nateraz obíďme anomáliu v deľbe moci, keď zákony prijímajú zástupcovia národných vlád v Rade ministrov. A obíďme aj fakt, že v dôsledku hlasovania kvalifikovanou väčšinou v Rade ministrov dopadajú európske regulácie aj na občanov štátov, ktoré ich v Rade odmietli. Buďme tolerantní a zabudnime, že európsky systém vlády vyraďuje celkom z hry národné parlamenty a pripusťme, že Rada ministrov je ešte ako-tak legitímnym orgánom. I tento beztak pochybný orgán rozhoduje v bruselskej reálpolitike iba o minime zákonov. Pri legislatívnej smršti Prodiho Komisie to nemôže byť inak – ministri často nemajú ani chýru o normách, ktoré práve odhlasovali. Ako svojho času poznamenal pre Spiegel bývalý britský minister Alan Clark: „Ministri sa zjavia na poslednú minútu, spotení, unavení, chorí či opití, alebo všetko dokopy, prečítajú svoj príspevok a opäť sa vytratia.“ Skutočným mocenským centrom je tak Výbor stálych zástupcov (COREPER), akýsi zbor diplomatov národných vlád, ktorý za prítomnosti ľudí z Komisie určuje skutočné právo EÚ. Hoci COREPER nie je ani riadnym orgánom EÚ, správa sa ako de facto európsky zákonodarca. Vládnutie v EÚ je pri pohľade dovnútra natoľko šokujúce, že aj z vtipného bonmotu: „Keby sa do Únie prihlásila samotná EÚ, musela by sama seba z dôvodu ‘demokratického deficitu‘ odmietnuť“ – behá mráz po chrbte.

Predbehne Európa Friedmana?

Uvedené nie je výzvou k odovzdanosti. Len výzvou k tomu, aby sme odlišovali takzvané zástupné témy od jadra problému. Handrkovanie sa o jedného či dvoch predstaviteľoch zahraničnej politiky EÚ, o jedno- či dvojhlavé predsedníctvo EÚ, má síce svoju výbušnosť, ale rovnako, ako reči o „približovaní EÚ k občanom“ či o „odstraňovaní demokratického deficitu“, je iba vyblednutou fasádou. Socialistické kazy Únie neodstráni ani ten najdokonalejší výtvor Giscardovho Konventu, pretože sú priamo nainfikované v jej politickom systéme. Mnohé spory v Konvente o ústavnú tvár EÚ sú často celkom podružné. Niektoré majú svoju váhu – je iste dôležité, či sa posilní Rada EÚ a europarlament na úkor Komisie, alebo naopak, respektíve, či sa posilnia všetky zložky naraz (k tomu to napokon speje). Je tiež dôležité, či budúca Európa bude o čosi bližšia francúzskemu merkantilizmu alebo britskej slobodomyseľnosti. Ďaleko dôležitejšie je však priznať, že EÚ potrebuje radikálny rez. Friedmanovmu proroctvu o samorozpade EÚ predídu európski politici vtedy, ak sa rozhodnú pre návrat k zdravému rozumu. Teda vtedy, ak Európu prestanú pohodlne centralizovať z Bruselu a začnú ju odvážne liberalizovať u seba doma.

Martin Hanus


Celý článek | Autor: redakce | Počet komentářů: 17 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

kulatý roh  Anketakulatý roh
Čo je podľa vás dôvodom negatívneho postoja mnohých Európanov voči Spojeným štátom Americkým?

Neznalosť americkej kultúry
7736 (7736 hl.)
Rozdiel v bohatstve
4072 (4072 hl.)
Americká zahraničná politika
5985 (5985 hl.)
Iný dôvod (napr. história)
3946 (3946 hl.)
Neexistuje racionálny dôvod
4523 (4523 hl.)

Celkem hlasovalo: 26262
  (Starší ankety)


kulatý roh  Novinkykulatý roh
18.03.2007: Diskusie k článkom na cpssu.org
Po dlhšom čase opäť umožňujeme našim čitateľom diskutovať o článkoch na cpssu.org. Bohužiaľ staršie komentáre boli odstránené v rámci technického riešenia odstránenia tzv. spamu z našich diskusií. Upozorňujeme tiež prispievateľov, že maximálna dĺžka komentára je 10 000 znakov.

19.12.2006: PF 2007
Redakcia cpssu.org praje všetkým čitateľom príjemné prežitie vianočných sviatkov a veľa úspechov v novom roku 2007.

Zhrnutie roku 2006 si môžete prečítať v komentári Petra Justa.

31.10.2006: Projekt Ekonomie pro politology pokračuje
V akademickom roku 2006/2007 pokračujeme s projektom CPSSU Ekonomie pro politology, ktorý je zameraný na prakticky orientovanú výuku ekonómie pre študentov politólogie, mezinárodnych vzťahov a príbuzných oborov. Viac informácií nájdete v článku Ekonomie pro politology.

Od 14. 12. 2006 sledujeme návštevnosť cpssu.org:

Táto stránka bola vytvorená prostredníctvom redakčného systému phpRS.
Grafickú podobu pripravil Pavol Minárik