www.cpssu.org
Dnešní datum: 17. 11. 2019   Czech-Slovak Political Science Students' Union  
kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka

Analýzy a komentáře

Osobnosti
Politické ideologie
Volby a strany
Volby v ČR a SR

Archiv článků

E-knihovna
Linky
Satira


kulatý roh  CPSSUkulatý roh
AKTUALITY
Co je CPSSU?
Kdo je kdo v CPSSU
Kontakty

Archiv akcí
Soustředění CPSSU
CPSSU v médiích

Partneři CPSSU
Dokumenty CPSSU
Akademické spolky
Historie CPSSU

Počet zobrazených článků: 7 (z celkem 7 nalezených)

Volební a stranické systémy

* Financovanie politických strán (úvod do teórie)

Vydáno dne 18. 06. 2005 (11528 přečtení)

Financovanie politických strán predstavuje v politológii pomerne málo frekventovanú oblasť záujmu. Napriek tomu možno tvrdiť, že ide o oblasť, ktorá v mnohých prípadoch závažne ovplyvňuje fungovanie celého politického systému. Táto štúdia sa snaží predložiť základnú teóriu financovania politických strán. Popísané sú základné princípy, na ktorých by mal byť systém financovania strán postavený, ďalej možné zdroje financovania, a na záver sú stručne vyložené možnosti kontroly hospodárenia strán.

Celý článek... | Autor: Pavol Minárik | Počet komentářů: 76 | Informační e-mailVytisknout článek

Volební a stranické systémy

* Stranícky systém SRN: vznik a vývoj

Vydáno dne 22. 09. 2004 (12449 přečtení)

Stranícky systém je dôležitou súčasťou politického systému jednotlivých štátov. Politické strany naplňujú jednotlivé inštitúcie moci konkrétnymi ľuďmi a tiež konkrétnym ideologickým obsahom. Preto je nepochybne dôležité sa stranami a straníckymi systémami zaoberať. Dokazuje to aj fakt, že systémom politických strán sa venovali veľký politológovia ako Maurice Duverger, Jean Blondel a Giovanni Sartori. Server CPSSU sa touto problematikou doposiaľ nezaoberal. Preto sme sa rozhodli túto medzeru zaplniť a chceme vám postupne ponúknuť štúdie venované tejto oblasti politológie. V prvej časti vám predstavíme vznik a vývoj straníckeho systému Spolkovej republiky Nemecko.

Celý článek... | Autor: Pavol Minárik | Počet komentářů: 88 | Informační e-mailVytisknout článek

Volební a stranické systémy

* 2004: Rok prezidentských voleb ve střední Evropě

Vydáno dne 13. 05. 2004 (5460 přečtení)

Ve třech ze čtyř států sousedících s Českou republikou proběhly tento rok prezidentské volby. Prezidenty volili na Slovensku, v Rakousku a v Německu. Všechny tři volby mají některé společné znaky:

Ve všech třech státech došlo k výměně prezidenta, byť pokaždé z jiných důvodů. Zatímco stávající slovenský prezident svůj mandát ve volbách neobhájil, rakouský již podle Ústavy obhajovat nemohl a německý se rozhodl na druhé funkční období nekandidovat. Společným znakem všech voleb je také fakt, že ve všech případech byli zvoleni představitelé opozice. S těmito dvěma faktory - nový prezident a opoziční prezident - koresponduje i loňská volba prezidenta České republiky. Tehdy byl do křesla uvolněného Václavem Havlem zvolem kandidát opoziční ODS Václav Klaus.


Celý článek... | Autor: Petr Just | Počet komentářů: 96 | Informační e-mailVytisknout článek

Volební a stranické systémy

* Cesta k přímé volbě prezidenta na Slovensku

Vydáno dne 21. 03. 2004 (17439 přečtení)

Ve dnech 3. a 17. dubna 2004 proběhly na Slovensku volby prezidenta. Podruhé měli občané Slovenské republiky možnost rozhodnout o tom, kdo usedne do nejvyššího křesla v zemi na dalších pět let. Předložený text Petra Justa a Malvíny Hladké, který vyšel v březnu 2003 v měsíčníku Parlamentní zpravodaj, přibližuje čtenářům přechod od parlamentní volby hlavy státu k volbě přímé v letech 1998-1999. Obsahuje výsledky neúspěšných pokusů zvolit prezidenta v parlamentu, proces přijetí změny Ústavy a zákona o přímé volbě prezidenta a následně aplikaci těchto předpisů v prvních přímých volbách v květnu 1999.

Celý článek... | Autor: Petr Just | Počet komentářů: 106 | Informační e-mailVytisknout článek

Volební a stranické systémy

* Povolebná situácia v Severnom Írsku: Čakanie na mier

Vydáno dne 16. 12. 2003 (4866 přečtení)

Situácia v Severnom Írsku už dlho pripomína nepodarenú tragikomédiu: najväčšie strany sa spolu pokúšajú vládnuť a zároveň súperia o podobu mierového procesu. Na konci každého dejstva zasiahne Westminster a rozpustí severoírsky parlament – za posledných 5 rokov štyrikrát.

Po minulotýždňových voľbách sa zrejme mnoho vecí zmení. Otázka je, či k lepšiemu. Zjednodušene povedané v severoírskom konflikte stoja na jednej strane unionisti, ktorí sú prevažne protestantmi a prajú si, aby Severné Írsko zostalo súčasťou Spojeného Kráľovstva. Na druhej strane stoja nacionalisti, ktorí sú prevažne katolíkmi a väčšina z nich si želá zjednotené Írsko. Zatiaľ najúspešnejšia mierová Dohoda z Veľkého Piatku roku 1998, optimisticky odsúhlasená v referende, naznačila, že obe komunity majú záujem na pokojnom urovnaní konfliktu.

Článek Juraje Dubovského vyšel v týdeníku Domino fórum.


Celý článek... | Autor: redakce | Počet komentářů: 56 | Informační e-mailVytisknout článek

Volební a stranické systémy

* Proč volit prezidenta přímo

Vydáno dne 23. 04. 2003 (5310 přečtení)

Když jsme si v rámci naší Unie studentů politických věd CPSSU začali před dvěma týdny rozdělovat úlohy v akci s přímou volbou prezidenta, stala se nám opravdu podivuhodná věc. Až dosud se vždy naše organizace rozdělila u každém tématu do minimálně dvou opozičních táborů, obhajujících svůj postoj tvrdě a za použití všech dostupných argumentů a prostředků (nepříčících se samozřejmě našim pevným a hlubokým morálním zásadám:-). Tentokrát jsem však v našich názorech zůstali naprosto uniformní a jako jeden muž jsme stáli za současným způsobem výběru hlavy státu. I když moc dobře víme o závažných negativech tohoto modelu, nenašel se v našich řadách jediný člověk, který by byl pro jeho nahrazení přímým hlasováním. Unie, tvořená z největší míry studenty politologického zaměření, je veskrze demokratickou skupinou, tudíž si naší stoprocentní shodu umíme vyložit jen jako projev naší hluboké profesionální deformace, způsobené mnohaletým studiem tohoto oboru. Náš obor však vyžaduje i zachování postoje profesní neutrality a nezaujatého pohledu. Stejně dobře, jako víme o záporech námi preferovaného modelu, jsme si vědomi, že i přímá volba má své podstatné kladné a přínosné stránky.

Následující řádky se zabývají právě těmito pozitivy a důvody, proč by náš příští prezident mohl či měl být zvolen pomocí lidového hlasování. Hlavních argumentů je několik.


Celý článek... | Autor: Lada Šušlíková | Počet komentářů: 68 | Informační e-mailVytisknout článek

Volební a stranické systémy

* Proti přímé volbě prezidenta

Vydáno dne 00. 04. 2003 (7834 přečtení)

Ve svém krátkém článku bych ráda krátce shrnula argumenty, které mluví v neprospěch přímé volby prezidenta. Podle mého názoru převažují rizika plynoucí z přímé volby nad výhodami. Tím chci říct, že si uvědomuji i možný přínos přímé volby.

Většinou vycházíme z obecně příjmaného předpokladu, že téměř všichni lidé jsou schopni si vybrat tu pro ně skutečně nejlepší alternativu a tím pádem dokáže většina skutečně vyprodukovat svým rozhodnutím to nejlepší řešení. Jenže to je samo o sobě snadno zpochybnitelné. Jakákoli argumentace se stává zbytečnou, pokud je možno dosadit jediný axiom, že totiž občané-voliči vyberou nejlépe. Navíc pak může být jakýkoli argument odražen požadavkem na nejvyšší možnou míru participace občanů a tím pádem také při výběru hlavy státu.


Celý článek... | Autor: Pavla Zetková | Počet komentářů: 79 | Informační e-mailVytisknout článek

kulatý roh  Anketakulatý roh
Čo je podľa vás dôvodom negatívneho postoja mnohých Európanov voči Spojeným štátom Americkým?

Neznalosť americkej kultúry
8052 (8052 hl.)
Rozdiel v bohatstve
4246 (4246 hl.)
Americká zahraničná politika
6129 (6129 hl.)
Iný dôvod (napr. história)
4138 (4138 hl.)
Neexistuje racionálny dôvod
4757 (4757 hl.)

Celkem hlasovalo: 27322
  (Starší ankety)


kulatý roh  Novinkykulatý roh
18.03.2007: Diskusie k článkom na cpssu.org
Po dlhšom čase opäť umožňujeme našim čitateľom diskutovať o článkoch na cpssu.org. Bohužiaľ staršie komentáre boli odstránené v rámci technického riešenia odstránenia tzv. spamu z našich diskusií. Upozorňujeme tiež prispievateľov, že maximálna dĺžka komentára je 10 000 znakov.

19.12.2006: PF 2007
Redakcia cpssu.org praje všetkým čitateľom príjemné prežitie vianočných sviatkov a veľa úspechov v novom roku 2007.

Zhrnutie roku 2006 si môžete prečítať v komentári Petra Justa.

31.10.2006: Projekt Ekonomie pro politology pokračuje
V akademickom roku 2006/2007 pokračujeme s projektom CPSSU Ekonomie pro politology, ktorý je zameraný na prakticky orientovanú výuku ekonómie pre študentov politólogie, mezinárodnych vzťahov a príbuzných oborov. Viac informácií nájdete v článku Ekonomie pro politology.

Od 14. 12. 2006 sledujeme návštevnosť cpssu.org:

Táto stránka bola vytvorená prostredníctvom redakčného systému phpRS.
Grafickú podobu pripravil Pavol Minárik