www.cpssu.org
Dnešní datum: 17. 11. 2019   Czech-Slovak Political Science Students' Union  
kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka

Analýzy a komentáře

Osobnosti
Politické ideologie
Volby a strany
Volby v ČR a SR

Archiv článků

E-knihovna
Linky
Satira


kulatý roh  CPSSUkulatý roh
AKTUALITY
Co je CPSSU?
Kdo je kdo v CPSSU
Kontakty

Archiv akcí
Soustředění CPSSU
CPSSU v médiích

Partneři CPSSU
Dokumenty CPSSU
Akademické spolky
Historie CPSSU

Počet zobrazených článků: 5 (z celkem 5 nalezených)

Politické ideologie

* Ciceronovo najlepšie zriadenie

Vydáno dne 22. 03. 2003 (4821 přečtení)

Marcus Tullius Cicero (106-43 p.n.l.) bol jedným z najvýznamnejších rímskych advokátov a politikov, dokonca býva označovaný za najlepšieho rímskeho rečníka. Svoje názory a bohaté politické skúsenosti (v roku 63 p.n.l. sa stal konzulom) boli zhmotnené v podobe jeho publikovaných rečí, filozofických a politických spisov a bohatej korešpondencie. Vo svojom najvýznamnejšom politickom spise De re publica (6 kníh), ktorý sa nám nezachoval celý, skúma problém rôznych politických zriadení, princípy spravodlivosti v štáte a otázku výchovy budúcich vládcov obce.

Celý článek... | Autor: Martin Oravec | Počet komentářů: 120 | Informační e-mailVytisknout článek

Politické ideologie

* Otvorená spoločnosť a konzervatívci

Vydáno dne 20. 03. 2003 (8055 přečtení)

Prvá otázka, ktorá napadne pravdepodobne každému konzervatívne zmýšľajúcemu čitateľovi knihy Karla Raimunda Poppera Otvorená spoločnosť a jej nepriatelia, znie: Čo nám môže dať viac ako polstoročie stará štúdia o Platónovi, ktorej autor hneď v úvodných citátoch predstavuje svojich dvoch úhlavných nepriateľov: autoritarizmus a konzervatizmus? Som presvedčený, že hlavným prínosom diela K. R. Poppera, známeho ľavicového liberála, teoretika demokracie a zakladateľa kritického racionalizmu v politickej vede, je to, že nám ukázal, aká by naša spoločnosť určite byť nemala – totalitná v duchu Platónových predstáv. Hlavnú myšlienku som našiel veľmi výstižne sformulovanú hneď v úvode: „Načrtáva [rozumej táto kniha] niektoré ťažkosti, pred nimi stojí naša civilizácia – civilizácia, ktorá môže byť opísaná smerovaním k ľudskosti a rozumnosti, rovnosti a slobode, civilizácia, ktorá je doposiaľ takpovediac vo svojom detstve, a ktorá sa ďalej rozvíja i napriek skutočnosti, že bola toľkými intelektuálnymi vodcami ľudstva mnohokrát zradená. Pokúša sa ukázať, že táto civilizácia sa ešte úplne nespamätala z otrasu svojho zrodu – z prechodu od kmeňovej či ‘uzavretej spoločnosti‘, ktorá sa podriaďovala magickým silám, k ‘otvorenej spoločnosti‘, ktorá uvoľňuje kritické schopnosti človeka.“ (str. 13).

Celý článek... | Autor: Martin Oravec | Počet komentářů: 75 | Informační e-mailVytisknout článek

Politické ideologie

* O knihe Ernesta Gellnera: Národy a nacionalizmus

Vydáno dne 19. 03. 2003 (8837 přečtení)

Ústrednou témou Gellnerovej knihy Národy a nacionalizmus je hľadanie odpovede na otázku, prečo sa národ stal ústredným pojmom pri vzniku nových štátov v priebehu 19. a 20. storočia, zatiaľ čo dovtedy hral na politickom poli len marginálnu úlohu. Rozoberaním tohto centrálneho problému na základe poznatkov z histórie, sociológie, politológie či psychológie predstavuje autor čitateľovi nanajvýš zaujímavú a originálnu interpretáciu pôvodu a úlohy nacionalizmu v súčasnej historickej ére. Gellnera môžeme šírkou a komplexnosťou jeho občas ťažkopádnej štúdie zaradiť k veľkým mysliteľom zaoberajúcim sa otázkou národa v ľudských dejinách, akým bol napríklad nemecký romantický filozof Friedrich Hegel. Avšak práve jeho teórii o historickej úlohe národov Gellner zasadzuje smrteľný úder — tvrdí totiž, že také niečo ako národ nikdy neexistovalo a samotný nacionalizmus je len plodom priemyselnej spoločnosti, vytvorený na novej zásade spoločenskej organizácie — a preto v minulosti nikdy nehral a v budúcnosti zase nemusí hrať žiadnu významnú rolu. Gellnerova kniha vyšla poprvýkrát v roku 1988 v Londýne, odvtedy bola vydaná v mnohých jazykoch a nákladoch a svojou prevratnou koncepciou interpretácie nacionalizmu si vyslúžila celosvetový ohlas, tak pozitívny ako i negatívny, a to laickej i vedeckej obce.

Celý článek... | Autor: Martin Oravec | Počet komentářů: 437 | Informační e-mailVytisknout článek

Politické ideologie

* Predpoklady, kritériá (a problémy) Dahlovej procedurálnej demokracie

Vydáno dne 15. 02. 2003 (6353 přečtení)

(O stati Roberta A. Dahla: Procedural Democracy)

V krátkej osemnásťstranovej eseji sa jeden z najvýznamnejších teoretikov demokracie 20. storočia venuje dôležitej otázke, aké predpoklady (assumptions) a z nich vyplývajúce kritéria (criteria) musí proces tvorenia záväzných rozhodnutí (binding decisions) musí hocijaké ľudské spoločenstvo spĺňať, aby sa stalo plnohodnotnou procedurálnou demokraciou (full procedural democracy). Otázke, ktorej sa autor najviac spomedzi všetkých aspektov procedurálnej demokracie najdlhšie venuje, je problém zahrnutia (problem of inclusion), t.j. odôvodnenie zahrnutia jednej a nezahrnutia inej skupiny členov spoločenstva do rozhodovacieho procesu.


Celý článek... | Autor: Martin Oravec | Počet komentářů: 57 | Informační e-mailVytisknout článek

Politické ideologie

* Čo je konzervativizmus?

Vydáno dne 15. 02. 2003 (6740 přečtení)

Ako usporiadať politické inštitúcie v štáte tak, aby zlí a neschopí vladári nemohli spôsobiť príliš mnoho škody?
Recenzia: Roger Scruton: Čo je konzervativizmus? IN: Konzervatívne pohľady jeseň – zima 2000

Celý článek... | Autor: Andrej Nosko | Počet komentářů: 31130 | Informační e-mailVytisknout článek

kulatý roh  Anketakulatý roh
Čo je podľa vás dôvodom negatívneho postoja mnohých Európanov voči Spojeným štátom Americkým?

Neznalosť americkej kultúry
8052 (8052 hl.)
Rozdiel v bohatstve
4246 (4246 hl.)
Americká zahraničná politika
6129 (6129 hl.)
Iný dôvod (napr. história)
4138 (4138 hl.)
Neexistuje racionálny dôvod
4757 (4757 hl.)

Celkem hlasovalo: 27322
  (Starší ankety)


kulatý roh  Novinkykulatý roh
18.03.2007: Diskusie k článkom na cpssu.org
Po dlhšom čase opäť umožňujeme našim čitateľom diskutovať o článkoch na cpssu.org. Bohužiaľ staršie komentáre boli odstránené v rámci technického riešenia odstránenia tzv. spamu z našich diskusií. Upozorňujeme tiež prispievateľov, že maximálna dĺžka komentára je 10 000 znakov.

19.12.2006: PF 2007
Redakcia cpssu.org praje všetkým čitateľom príjemné prežitie vianočných sviatkov a veľa úspechov v novom roku 2007.

Zhrnutie roku 2006 si môžete prečítať v komentári Petra Justa.

31.10.2006: Projekt Ekonomie pro politology pokračuje
V akademickom roku 2006/2007 pokračujeme s projektom CPSSU Ekonomie pro politology, ktorý je zameraný na prakticky orientovanú výuku ekonómie pre študentov politólogie, mezinárodnych vzťahov a príbuzných oborov. Viac informácií nájdete v článku Ekonomie pro politology.

Od 14. 12. 2006 sledujeme návštevnosť cpssu.org:

Táto stránka bola vytvorená prostredníctvom redakčného systému phpRS.
Grafickú podobu pripravil Pavol Minárik