www.cpssu.org
Dnešní datum: 17. 10. 2019   Czech-Slovak Political Science Students' Union  
kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka

Analýzy a komentáře

Osobnosti
Politické ideologie
Volby a strany
Volby v ČR a SR

Archiv článků

E-knihovna
Linky
Satira


kulatý roh  CPSSUkulatý roh
AKTUALITY
Co je CPSSU?
Kdo je kdo v CPSSU
Kontakty

Archiv akcí
Soustředění CPSSU
CPSSU v médiích

Partneři CPSSU
Dokumenty CPSSU
Akademické spolky
Historie CPSSU

Počet zobrazených článků: 8 (z celkem 8 nalezených)

Visegrád

* V. konference visegrádské mládeže

Vydáno dne 12. 01. 2005 (5594 přečtení)

Tradícia spolupráce mládežnických organizácii v rámci štátov Višegrádskej skupiny pokračuje aj tento rok a CPSSU sa aktívne zapája. V dňoch 19. – 24. apríla 2005 sa naša delegácia zúčastnila V. Konferencie višegrádskej mládeže vo Varšave pod heslom "Solidarity in the United Europe - Visegrad viewpoint". Náplň samotnej konferencie celkom nezodpovedala uvedenému heslu, pre CPPSU však bola táto konferencia určite prínosnou, najmä s ohľadom na rozvíjanie vzťahov s inými, podobne zameranými organizáciami. CPSSU reprezentovala delegácia v zložení Petr Just, Ramzi Abu Eid, Tomáš Lapáček, Pavol Minárik a Peter Tkačenko.

Celý článek... | Autor: Pavol Minárik | Počet komentářů: 40 | Informační e-mailVytisknout článek

Visegrád

* Budúcnosť Vysegrádskej skupiny v EU

Vydáno dne 20. 05. 2004 (4843 přečtení)

Čo sa týka budúcnosti spolupráce v regióne strednej Európy vo formáte V3/4 po vstupe do EU, je potrebné najprv analyzovať dejiny tohto zoskupenia. Je taktiež potrebné venovať značnú pozornosť intenciám jeho zakladateľov ako aj jednotlivých členských krajín. Je potrebné taktiež rozobrať mieru naplnenia cieľov tohto zoskupenia, splnenie očakávaní a v neposlednom rade aj jeho funkčnosť ako regiónu. Na základe analýzy spomenutých aspektov tohto zoskupenia je možné usudzovať ako bude spolupráca pokračovať a čo bude jej náplňou v rámci EU.

Celý článek... | Autor: Andrej Nosko | Počet komentářů: 56 | Informační e-mailVytisknout článek

Visegrád

* IV. Konference visegrádské mládeže (18.-23.4.2004)

Vydáno dne 07. 03. 2004 (7571 přečtení)

Budoucnost visegrádské regionální spolupráce po vstupu České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska do Evropské unie byla klíčovým tématem IV. Konference visegrádské mládeže, která se uskutečnila ve dnech 18.-23. dubna 2004 v Praze. Akci uspořádala Česko-slovenská unie studentů politických věd (CPSSU) ve spolupráci se Studentským fórem 2000 a Asociací pro mezinárodní otázky a za finanční podpory Mezinárodního visegrádského fondu. Čtyři desítky studentů politologie, mezinárodních vztahů a příbuzných oborů diskutovali o různých aspektech spolupráce visegrádského uskupení jak během plenárních akcí s pozvanými hosty tak v rámci odborných workshopů.

Celý článek... | Autor: Petr Just | Počet komentářů: 68 | Informační e-mailVytisknout článek

Visegrád

* CPSSU & Visegrádska spolupráca

Vydáno dne 08. 12. 2003 (5063 přečtení)

V dňoch 7-9. novembra sa konala ďalšia z početných konferencií o budúcnosti V4, jej úlohe v súčasnosti, budúcnosti v zjednotenej Európe a o jej vzťahu k ekonomickému a spoločenskému rozvoju strednej Európy. Akcia sa uskutočnila v malom maďarskom meste Tata a nemôžem inak, ako sa o dojmy z tejto konferencie – usporiadanej pod záštitou Medzinárodného visegrádskeho fondu – s vami podeliť.Najprv by som vás mal asi oboznámiť s malým paradoxom- keďže sme sa na tejto konferencii zúčastnili ako členovia CPSSU (Czech Political Science Students’ Union), reprezentovali sme de facto Českú republiku. Po istom čase sa však naše rozvášnené emócie ukľudnili a prijali sme i túto podradnú rolu. Do maďarskej Taty sme teda dorazili vo fenomenálnom zložení- Petr Just, Ján Matis a moja maličkosť.

Celý článek... | Autor: Petr Just | Počet komentářů: 30408 | Informační e-mailVytisknout článek

Visegrád

* P. Wandycz: Střední Evropa v dějinách (Recenzia)

Vydáno dne 19. 03. 2003 (4013 přečtení)

Střední Evropa v dejinách je celkovo klasická, avšak nie obyčajná historická kniha o regióne v Európe, ktorý donedávna neexistoval, alebo aspoň existovať nemal. Porovnávanie vývoja v jednotlivých štátoch tohto regiónu od začiatkov štátnej existencie až po najnovšie udalosti, teda pád železnej opony, je užitočný, a vôbec nie častý prístup k tejto oblasti, veď autor sám poznamenáva, že sa snažil zaplniť medzeru v západnej historickej literatúre. Hneď po prečítaní prvých strán si čitateľ všíma jednoduchý a prehľadný štýl, ktorým Wandycz prezentuje neľahkú látku pre svojich amerických študentov. Napriek tejto stráviteľnosti aj pre laickú verejnosť na západe, ako i u nás, „v strede“, nemožno však prehliadnuť fakt, že kniha je predsalen určená pre pokročilých, t.j. pre čitateľov, ktorý sa pohnutých v dejinách regiónu orientujú bezpečne a bez problémov.

Celý článek... | Autor: Martin Oravec | Počet komentářů: 21 | Informační e-mailVytisknout článek

Visegrád

* Vyšehrad – Mračná nad spoločným nebom

Vydáno dne 16. 03. 2003 (2981 přečtení)

Poľsko, Maďarsko a Česká republika ako členské štáty NATO (od 1999), spolu so Slovenskom (vstup pravdepodobne v 2004) riešia otázku leteckej ochrany svojho vzdušného priestoru. Tzv. “vzdušná suverenita štátov“ V4 je však rezortným problémom ministerstiev obrany jednotlivých republík už od pádu komunistických režimov, formálne od rozpadu Varšavskej zmluvy (1991).

Celý článek... | Autor: Jakub Lunter | Počet komentářů: 29 | Informační e-mailVytisknout článek

Visegrád

* O zmysle regionálnej spolupráce v staronovej strednej Európe

Vydáno dne 22. 02. 2003 (4919 přečtení)

Hneď v úvode je nutné zdôrazniť, že spolupráca krajín Višegrádskej štvorky nezahŕňa len spoluprácu týchto krajín na bilaterálnej úrovni. Obrovský dôraz sa kladie taktiež na vzájomnú podporu týchto štátov pri presadzovaní svojich zahraničnopolitických záujmov na medzinárodnej scéne. A práve tieto dva aspekty sú kľúčom k pochopeniu zmyslu znovuzrodenia Višegrádskej skupiny.

Branislav Pavlovič s esejou na tému "V čom vidím prínos spolupráce krajín višegrádskej štvorky" obsadil tretie miesto v súťaži esejí vyhlásenej ministrom zahraničných vecí SR Eduardom Kukanom v roku 2002. Celú esej aj s poznámkovým aparátom si môžete stiahnuť v našej E-knihovni


Celý článek... | Autor: redakce | Počet komentářů: 24 | Informační e-mailVytisknout článek

Visegrád

* Visegrádska spolupráca a jej perspektívy

Vydáno dne 00. 00. 0000 (3040 přečtení)

Je prinajmenšom pozoruhodné, ako sa v posledných rokoch „odumretá“ Visegrádska spolupráca štyroch krajín stredovýchodnej Európy dostala na predné stránky časopisov zaoberajúcich sa medzinárodnými vzťahmi. Avšak pozorný analytik medzinárodných vzťahov len ťažko prehliadne skutočnosť, že stredoeurópska solidarita v politickej oblasti je aj v období po znovuoživení Visegrádu v októbri 1998 len vecou proklamácií politických predstaviteľov štyroch krajín bez markantnejších výsledkov. Na nasledujúcich riadkoch sa pokúsim na základe článkov v časopise Mezinárodní politika odôvodniť svoj názor, že Visegrád je nanajvýš kultúrna inštitúcia a predstavím asi jedinú možnú perspektívu pre toto zoskupenie – úzku regionálnu spoluprácu v rámci Európskej únie.

Písané pre časopis Mezinárodní politika vo februári 2001. Celý článok vrátane odkazov si môžete stiahnuť z našej E-knihovny.


Celý článek... | Autor: redakce | Počet komentářů: 21 | Informační e-mailVytisknout článek

kulatý roh  Anketakulatý roh
Čo je podľa vás dôvodom negatívneho postoja mnohých Európanov voči Spojeným štátom Americkým?

Neznalosť americkej kultúry
8026 (8026 hl.)
Rozdiel v bohatstve
4229 (4229 hl.)
Americká zahraničná politika
6103 (6103 hl.)
Iný dôvod (napr. história)
4131 (4131 hl.)
Neexistuje racionálny dôvod
4728 (4728 hl.)

Celkem hlasovalo: 27217
  (Starší ankety)


kulatý roh  Novinkykulatý roh
18.03.2007: Diskusie k článkom na cpssu.org
Po dlhšom čase opäť umožňujeme našim čitateľom diskutovať o článkoch na cpssu.org. Bohužiaľ staršie komentáre boli odstránené v rámci technického riešenia odstránenia tzv. spamu z našich diskusií. Upozorňujeme tiež prispievateľov, že maximálna dĺžka komentára je 10 000 znakov.

19.12.2006: PF 2007
Redakcia cpssu.org praje všetkým čitateľom príjemné prežitie vianočných sviatkov a veľa úspechov v novom roku 2007.

Zhrnutie roku 2006 si môžete prečítať v komentári Petra Justa.

31.10.2006: Projekt Ekonomie pro politology pokračuje
V akademickom roku 2006/2007 pokračujeme s projektom CPSSU Ekonomie pro politology, ktorý je zameraný na prakticky orientovanú výuku ekonómie pre študentov politólogie, mezinárodnych vzťahov a príbuzných oborov. Viac informácií nájdete v článku Ekonomie pro politology.

Od 14. 12. 2006 sledujeme návštevnosť cpssu.org:

Táto stránka bola vytvorená prostredníctvom redakčného systému phpRS.
Grafickú podobu pripravil Pavol Minárik