www.cpssu.org
Dnešní datum: 17. 10. 2019   Czech-Slovak Political Science Students' Union  
kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka

Analýzy a komentáře

Osobnosti
Politické ideologie
Volby a strany
Volby v ČR a SR

Archiv článků

E-knihovna
Linky
Satira


kulatý roh  CPSSUkulatý roh
AKTUALITY
Co je CPSSU?
Kdo je kdo v CPSSU
Kontakty

Archiv akcí
Soustředění CPSSU
CPSSU v médiích

Partneři CPSSU
Dokumenty CPSSU
Akademické spolky
Historie CPSSU

Počet zobrazených článků: 8 (z celkem 8 nalezených)

Česko a Slovensko

* V referendovom šampionáte vyhrali slovenskí eurooptimisti 92:52

Vydáno dne 16. 05. 2003 (3316 přečtení)

V sobotu 17. mája 2003 sa na námestiach v slovenskom hlavnom meste zase oslavovalo. Dôvodom dvoch májových osláv v rozpätí siedmych dní nebol vynikajúci výsledok, ako skôr fakt, že Slovensko nesklamalo širokú medzinárodnú verejnosť, ktorá k nemu pochybovačne upierala svoj zrak. V malej krajinke pod Tatrami sa pritom doháňanie čela peletónu považuje za najobľúbenejší národný koníček. Pokiaľ sa to vďaka malej skupinke ľudí občas podarí, domorodci okamžite prehltnú pripravené šťavnaté nadávky o nespravodlivosti zahraničia, povyskakujú spoza pecí, povyťahujú valašky a zatuchnuté zástavy s dvojitým krížom zavejú v kolektívnej eufórii z vlastnej dokonalosti.

Treba však priznať, že európsky úspech Slovenska v podobe platného referenda má trochu iný charakter ako hokejová medaila z majstrovstiev sveta. Po prvé, na úspechu sa podieľalo aj 52,15 percenta voľbyoprávnených občanov, ktorých neodradila ani fraška vládneho tímu v podobe predreferendovej kampane. A po druhé, treba mať na pamäti, že Slovensko sa môže zubiť na Európsku úniu len vďaka nedôslednosti, zásadovosti alebo aj hlúposti 7,54 percent zúčastnených voličov, ktorí buď hlasovali proti Únii alebo nezvládli správne použiť hlasovací lístok. Pokiaľ by totiž v duchu hesla "účel svätí prostriedky" vyše šesť percent euroskeptikov k referendu neprišlo, nebolo by našej vláde skóre 100 percent za vstup pri 48,9 percentnej účasti veľa platné...

Ale hlasovanie voličov nie je hokejový šampionát, päťdesiatdvapercentná účasť nie je bronzová medaila a slovenské referendum nie je úspech. Preto by vládny tím mal porozmýšľať o zmene na poste trénera pre európsku integráciu.


Celý článek... | Autor: Martin Oravec | Počet komentářů: 64 | Informační e-mailVytisknout článek

Česko a Slovensko

* Rozhodoval pri rozpade ČSFR nacionalizmus?

Vydáno dne 23. 03. 2003 (5135 přečtení)

Nacionalizmus, ako aktívny prejav vôle obyvateľstva alebo elít daného štátu prípadne regiónu, je považovaný najčastejšie za rozhodujúci faktor rozpadu existujúcich štátnych útvarov a vzniku nových. Politológia však poskytuje na tieto problémy komplexnejšie odpovede. Ak Maurice Duverger napísal v jednej zo svojich slávnych prác Les Partis politiques, že bez toho aby sme poznali stranícky systém danej krajiny, môžeme pochopiť fungovanie jej politického systému len čiastočne, tak sa domnievame, že toto konštatovanie je možné v našom prípade modifikovať a konštatovať, že nie je možné správne pochopiť rozpad ČSFR len cez prizmu latentného nacionalizmu, prípadne v intenciách ústavného práva.

Celú esej od Branislava Pavloviča aj s poznámkovým aparátom si môžete stiahnuť v našej E-knihovni


Celý článek... | Autor: redakce | Počet komentářů: 31439 | Informační e-mailVytisknout článek

Česko a Slovensko

* Diskuse o rozdělení Československa: deset let v částečném "zacyklení se"

Vydáno dne 16. 03. 2003 (5249 přečtení)

Ad: - Petr Just: Československo: obhajoba společného státu
Ad: - Martin Oravec: Československo: sedemdesiatštyri rokov trvajúce nedorozumenie./

Aleš Komárek

Prvá téma rubriky Pro&Contra o rozdělení Československa sa po troch týždňoch pomaly blíži ku koncu, vyvrcholí v stredu 12. marca živou diskusiou, ale predsa len si dovoľujeme zaradiť ešte reakciu Aleša Komárka, ktorý reaguje na oba články o Československu. Zároveň mu ďakujeme za záujem a dúfame, že jeho reakcia Vás, našich čitateľov, zaujme...


Celý článek... | Autor: redakce | Počet komentářů: 31323 | Informační e-mailVytisknout článek

Česko a Slovensko

* Koalície a politické strany na Slovensku v parlamentných voľbách v roku 1998

Vydáno dne 22. 02. 2003 (9969 přečtení)

Parlamentné voľby na Slovensku v roku 1998 dostali meno prelomové . Do akej miery sa udalosti na politickej scéne pred rokom 1998 dotkli straníckeho systému? Aké boli z dlhodobého hľadiska zmeny, ktoré spôsobil volebný zákon prijatý iba niekoľko mesiacov pred samotnými voľbami? V tejto štúdii by sme chceli objasniť niektoré aspekty týkajúce sa týchto zmien v slovenskom straníckom systéme.

Celý článok Branislava Pavloviča o politickej scéne na Slovensku v roku 1998 (vrátane poznámkového aparátu) si môžete stiahnuť z našej E-knihovny


Celý článek... | Autor: redakce | Počet komentářů: 19 | Informační e-mailVytisknout článek

Česko a Slovensko

* Slovensko pred voľbami 2002 – konsolidovaná demokracia?

Vydáno dne 09. 02. 2003 (4433 přečtení)

V inej podobe bol tento článok uverejnený na www.politologie.cz

Približne o desať dní, v dňoch 20. a 21. septembra 2002 sa slovenskí voliči vyberú k volebným urnám, aby po piaty raz od novembra 1989 rozhodli o zložení Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR). Hoci doteraz boli všetky parlamentné voľby na Slovensku z rôznych dôvodov označované ako kľúčové, tento prívlastok je možné prisúdiť aj tohtoročným, a to kvôli jedinečnej šanci Slovenska dostať na novembrovom summite v Prahe pozvánku do NATO a v budúcom roku prísľub členstva v Európskej únii. Avšak ešte nikdy nebol výsledok volieb taký nepredvídateľný ako práve tentoraz. Istotu majú Slováci len jednu – Vladimír Mečiar prestáva byť pre ich krajinu hrozbou.


Celý článek... | Autor: Martin Oravec | Počet komentářů: 20 | Informační e-mailVytisknout článek

Česko a Slovensko

* Československo: sedemdesiatštyri rokov trvajúce nedorozumenie

Vydáno dne 01. 02. 2003 (4997 přečtení)

Rozdelenie Československa k 1. januáru 1993 bolo nelegitímne, pretože o ňom v referende nerozhodli občania. Navyše bolo aj nelegálne, veď článok 7 slovenskej ústavy, ktorú prijala Národná rada 1. septembra 1992 a ktorá platila od 1. októbra 1992, takéto referendum vyžaduje. Avšak napriek týmto dvom skutočnostiam sa domnievam, že rozdelenie ČSFR bolo pre Čechov aj Slovákov prospešné. Spoločný štát v nových demokratických pomeroch po štyridsiatich rokoch komunistického marazmu nemal šancu na prežitie. Občania českej časti federácie rozdelením nič nestratili a občania Slovenska naopak čosi získali.

Celý článek... | Autor: Martin Oravec | Počet komentářů: 35 | Informační e-mailVytisknout článek

Česko a Slovensko

* Československo: obhajoba společného státu

Vydáno dne 01. 02. 2003 (6300 přečtení)

Přelom roků 2002/2003 a s tím související desetileté výročí rozpadu České a Slovenské federativní republiky (dále jen „ČSFR“) s sebou opět přinesl sérií článků, dokumentů a diskusí týkajících se příčin a důsledků rozdělení Československa. Opět se roztrhl pytel se všemi „pro“ a „proti“. Objevily se různé „teorie“ rozpadu a také řada obvinění, „kdo za to může“, „kdo na tom měl největší zásluhu“ atd. Lidová tvořivost pak doplnila probíhající diskusi o událostech z let 1989-1993 nesčetnými mýty a mystifikacemi. I já se pokusím v této krátké stati, byť asi ne nijak hloubkově-analytickým způsobem, vyjádřit svůj názor na rozpad federace - a sice z pohledu člověka, který zastával a doposud zastává názor, že společný stát by byl lepší.

Celý článek... | Autor: Petr Just | Počet komentářů: 27 | Informační e-mailVytisknout článek

Česko a Slovensko

* Odporúčaná literatúra k téme rozdelenie Československa

Vydáno dne 01. 02. 2003 (7387 přečtení)

Pre politológov ako aj ostatných čitateľov našich stránok zaoberajúcich sa dejinami spoločného štátu ponúkame prehľad najzaujímavejších publikácií, ktoré samotným autorom umožnili zorientovať sa v tematike, ako aj neoficiálne komentáre a postrehy k týmto zdrojom. (Nehovorte o tom našim vyučujúcim...)

Celý článek... | Autor: Martin Oravec | Počet komentářů: 30815 | Informační e-mailVytisknout článek

kulatý roh  Anketakulatý roh
Čo je podľa vás dôvodom negatívneho postoja mnohých Európanov voči Spojeným štátom Americkým?

Neznalosť americkej kultúry
8026 (8026 hl.)
Rozdiel v bohatstve
4229 (4229 hl.)
Americká zahraničná politika
6103 (6103 hl.)
Iný dôvod (napr. história)
4131 (4131 hl.)
Neexistuje racionálny dôvod
4728 (4728 hl.)

Celkem hlasovalo: 27217
  (Starší ankety)


kulatý roh  Novinkykulatý roh
18.03.2007: Diskusie k článkom na cpssu.org
Po dlhšom čase opäť umožňujeme našim čitateľom diskutovať o článkoch na cpssu.org. Bohužiaľ staršie komentáre boli odstránené v rámci technického riešenia odstránenia tzv. spamu z našich diskusií. Upozorňujeme tiež prispievateľov, že maximálna dĺžka komentára je 10 000 znakov.

19.12.2006: PF 2007
Redakcia cpssu.org praje všetkým čitateľom príjemné prežitie vianočných sviatkov a veľa úspechov v novom roku 2007.

Zhrnutie roku 2006 si môžete prečítať v komentári Petra Justa.

31.10.2006: Projekt Ekonomie pro politology pokračuje
V akademickom roku 2006/2007 pokračujeme s projektom CPSSU Ekonomie pro politology, ktorý je zameraný na prakticky orientovanú výuku ekonómie pre študentov politólogie, mezinárodnych vzťahov a príbuzných oborov. Viac informácií nájdete v článku Ekonomie pro politology.

Od 14. 12. 2006 sledujeme návštevnosť cpssu.org:

Táto stránka bola vytvorená prostredníctvom redakčného systému phpRS.
Grafickú podobu pripravil Pavol Minárik