V referendovom šampionáte vyhrali slovenskí eurooptimisti 92:52

Autor: Martin Oravec, Téma: Česko a Slovensko, Vydáno dne: 16. 05. 2003

V sobotu 17. mája 2003 sa na námestiach v slovenskom hlavnom meste zase oslavovalo. Dôvodom dvoch májových osláv v rozpätí siedmych dní nebol vynikajúci výsledok, ako skôr fakt, že Slovensko nesklamalo širokú medzinárodnú verejnosť, ktorá k nemu pochybovačne upierala svoj zrak. V malej krajinke pod Tatrami sa pritom doháňanie čela peletónu považuje za najobľúbenejší národný koníček. Pokiaľ sa to vďaka malej skupinke ľudí občas podarí, domorodci okamžite prehltnú pripravené šťavnaté nadávky o nespravodlivosti zahraničia, povyskakujú spoza pecí, povyťahujú valašky a zatuchnuté zástavy s dvojitým krížom zavejú v kolektívnej eufórii z vlastnej dokonalosti.

Treba však priznať, že európsky úspech Slovenska v podobe platného referenda má trochu iný charakter ako hokejová medaila z majstrovstiev sveta. Po prvé, na úspechu sa podieľalo aj 52,15 percenta voľbyoprávnených občanov, ktorých neodradila ani fraška vládneho tímu v podobe predreferendovej kampane. A po druhé, treba mať na pamäti, že Slovensko sa môže zubiť na Európsku úniu len vďaka nedôslednosti, zásadovosti alebo aj hlúposti 7,54 percent zúčastnených voličov, ktorí buď hlasovali proti Únii alebo nezvládli správne použiť hlasovací lístok. Pokiaľ by totiž v duchu hesla "účel svätí prostriedky" vyše šesť percent euroskeptikov k referendu neprišlo, nebolo by našej vláde skóre 100 percent za vstup pri 48,9 percentnej účasti veľa platné...

Ale hlasovanie voličov nie je hokejový šampionát, päťdesiatdvapercentná účasť nie je bronzová medaila a slovenské referendum nie je úspech. Preto by vládny tím mal porozmýšľať o zmene na poste trénera pre európsku integráciu.